11 °C

Azerbaycan'ın en eski camisi ibadete açıldı

Azerbaycan'ın en eski camisi Şamahı Cuma Camisi, yapılan restorasyon ve genişletme çalışmalarının ardından yeniden ibadete açıldı.

Azerbaycan'ın en eski camisi ibadete açıldı

BAKÜ - Azerbaycan tarihi ve kültürel mirası içerisinde önemli yere sahip olan ve restorasyon çalışmaları nedeniyle uzun süredir kapalı bulunan caminin açılışını, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptı.

Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade, Rusya Federasyonu Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti Müftüsü İsmayıl Berdiyev, Çeçenistan Müftüsü Soltan Mirzayev ve çok sayıda din adamının katıldığı törende, camiyi gezen ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Aliyev'e Kuran-ı Kerim hediye edildi.

Şamahı Cuma Camii

Tarihi kaynaklarda Şamahı Cuma Camisi'nin 743 yılında inşa edildiği ve Hazar Devleti hükümdarlarının İslam dinini burada kabul ettikleri belirtiliyor.

Çeşitli dönemlerde deprem ve başka nedenlerle tahrip olan ve yeniden tamir edilen cami, 1918 yılında Ermeni çeteler tarafından yakıldı.

Sovyetler döneminde yıkılmayan fakat ibadete kapalı olan cami, 80'li yıllarda tekrar açıldı.
Sovyetlerin dağılmasının ardından merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in tamir ettirdiği camide, 2009 yılında kapsamlı restorasyon ve genişletme çalışmaları başlamıştı.

Haydar Aliyev Fonu tarafından "Hoşgörünün mekanı Azerbaycan" projesi kapsamında restore edilen camiye, her biri 36 metrelik iki minare yapılırken, etrafında lojman, konferans salonu ve kütüphane inşa edildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap