Bağkur'luya emeklilik kredisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, prim borcu sebebiyle emekli olamayan Bağkurlulara Halk Bankası tarafından 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli kredi verileceğini açıkladı. Bu gelişme ile 279 bin 422 Bağ-Kur'luya emeklilik yolu açılmış oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'na katıldı.

Şura'da konuşan Erdoğan, 279 bin Bağ-Kur’luyu ilgilendiren bir gelişmeyi açıkladı. SGK ile Halk Bankası arasında bir protokol imzalanacağını söyleyen Erdoğan, bununla birlikte emeklilik imkanı olup, borçları olup da emeklilik imkanı kazanamayan Bağ-Kur’lulara 0.97 aylık faizle 36 ay vadeli bir kredi vererek bu borçları ödeme imkanı verileceğini duyurdu.

Erdoğan şöyle konuştu:

 279 bin 422 Bağ-Kur’lu istifade edecek

SGK bugün öğleden sonra inşallah Halkbankasıyla bir protokol imzalayacak. Ve bununla emeklilik imkanı var, fakat borçları prim borçlarını ödeyemediği için emeklilik hakkını kazanamayan Bağ-Kur’lu kardeşlerimize inşallah Halkbankamız 0,97 aylık faizle ve 36 ay vadeli olacak bir kredi vermek suretiyle Bağ-Kur’lu bu borçlarını ödeme imkanı yakalayacak. Emeklilik hakkını kazandığı gibi de sosyal haklardan istifade etmeye başlayacak. Bundan istifade edeceklerin sayısı 279 bin 422 Bağ-Kur’lu. Tüm Bağ-Kur’lu kardeşlerime halkbankamızın SGK ile yapacağı bu protokolle birlikte şu anda güzel bir imkan hazırlanıyor.  Kredi borcunu kredi çektikten üç ay sonra ödemeye başlayacak. Bir de böyle bir imkan geliyor. Böylece artık bağkurlu emekli olma noktasındaki bu sıkıntısını da aşmış olacak.

"Çözüm süreci, pazarlık veya taviz alıp verme süreci değil"

Toplantıda çözüm sürecine ilişkin de açıklamalarda bulunan Erdoğan, sürecin, bir pazarlık, taviz alma verme süreci olmadığını vurguladı. "Silahlar bir kenara konulacak, ne mesele varsa konuşarak, uzlaşarak, siyaset zemininde çözüme kavuşacak" diyen Erdoğan, bunun dışında hiçbir yola, hiçbir yönteme asla fırsat vermeyeceklerini söyledi.

Erdoğan sürece ilişkin değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

"(Çözüm süreci) Bu çözümde yer almak isteyene, katkı sunmak isteyene her kim olursa olsun süreçte yer vardır. Ama üst aklın esaretinde, farklı niyetlerin içine girenlere, sabotaj peşinde, terör ve tehdit peşinde koşanlara da önce millet ardından devlet gereken cevabı verir. Şımarıklığa özellikle de başıbozukluğa, fırsatçılığa, sonu gelmeyen yersiz, tutarsız isteklere milletimizin tahammülü yoktur."

Bu konularda ilginizi çekebilir