Bakan Koca: Kısıtlamaya mecbur kalacağımız bir seyir şimdilik yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, vaka sayılarındaki artışın ardından 'Kısıtlamaya mecbur kalacağımız bir durum şimdilik yok' dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra açıklama yaptı. Koca, Türkiye'deki vakaların yüzde 87'sinin aşılarını tamamlamamış kişilerden oluştuğunu söyledi. Koca şunları söyledi:

Kısıtlamaya geri dönmek istemiyoruz

"Tedbirlere dikkatin azaldığını üzülerek gördük. En az 2 doz aşı olmadan ve üzerinden belirli bir süre geçmeden bağışıklık elde edilemiyor. Birinci önceliğimiz, tüm vatandaşlarımızın sorumluluk alarak, sorumlu birey olarak tedbirlerini alması ve aşı olarak topluma karşı ödevini yerine getirmesidir. Kısıtlama günlerine geri dönmeyi istemiyoruz. Buna mecbur kalacağımız bir durum şu an için yok ama bu olmayacak anlamına gelmiyor."

Aktif vakaların yüzde 87'si aşılarını tamamlamamış kişiler

"Aşıyla bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymak zorundayız. Aşılar en çok risk grubundaki vatandaşlarımız için önemli. Sevdiklerimizi korumak için aşı olmamız şart. Sevdiklerimizi riske atacak durumda değiliz. Şu an aktif vakalarımızın yaklaşık yüzde 87’si aşısı tamamlanmamış kişiler. Hastanede yatan hastalarımızın yüzde 95’i aşısı tamamlanmamış kişiler.

50 yaş üzeri vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmalarını sağlayan programı başlattık. 50 yaş üzerine 3. doz aşı olması gereken 9 milyona yakın vatandaşımız aşı olmayı bekliyor. Bu vatandaşlarımızı bir an evvel 3. doz aşılarını olmaya davet ediyorum."

Etiketler