13 °C

Bakanlıktan fırınlara sıkı takip

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 2014 yılı Ocak ayından bugüne kadar ekmek ve ekmek çeşitleri üreten 21 bin 658 iş yeri denetlendi

Bakanlıktan fırınlara sıkı takip

ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 2014 yılı Ocak ayından bugüne kadar ekmek ve ekmek çeşitleri üreten 21 bin 658 işyeri denetlenirken, 402 adet idari para cezası verildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yıllık denetim programlarına ek olarak ramazan ayında fırınlara yapılan denetimlerin arttırıldığı belirtildi. 

Açıklamada, denetimlerin şüphe, şikayet, ihbar, inceleme, izlenebilirliğin sağlanması, izleme, gözetim ve tetkik amaçlarının yanı sıra BİMER ve ALO GIDA 174 kapsamında sürdürüldüğü belirtildi. Gıda zincirinin tüm aşamalarında, tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla değişik ürün gruplarında ve risk bazında değerlendirmeler yapıldığı ve Yıllık Gıda Kontrol Planı hazırlandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakanlığın Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce hazırlanan kontrol planı ve ihbar, şüphe, şikayet gibi denetim programlarına ek olarak ramazan ayında ekmek ve ekmek çeşitleri üreten işyerlerine denetimler artırıldı. Ramazan ayıyla birlikte 2014 yılının başından bugüne kadar toplam 21 bin 658 denetim yapıldı. Söz konusu denetimler sonucunda toplam 402 adet idari para cezası kesilirken, bu cezaların toplam tutarı ise 2 milyon 793 bin 105 lira olarak gerçekleşti.

En fazla ceza gıda kodeksine aykırı üretim yapmaktan dolayı verilirken, hijyen kurallarına aykırı faaliyetlerde bulunmaktan dolayı ise 110 işletmeye ceza verildi. 69 işletmeye kayıt veya onay almadan faaliyette bulunmaktan, 57 işletmeye iş yerinin insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturmasından, 33 işletmeye bozulmuş, son tüketim tarihi geçmiş, insan tüketimine uygun olmayan gıda üretimi/satışı yapmasından, 8 işletmeye gıdaların tüketiciyi yanıltıcı şekilde etiketlemesi, reklam ve tanıtımının yapılmasından, 3 işletmeye istihdamı zorunlu teknik personel çalıştırmamasından, 2 işletmeye ise gerekli kayıtların tutulmamasından dolayı cezalar kesildi."

Bakanlığın, ekmek ve ekmek üreten personeli hijyen açısından bilgilendirme faaliyetleri kapsamında Türkiye Fırıncılar Federasyonu, TOBB, TESK ile işbirliğinin de devam ettiğini vurgulanan açıklamada, bugüne kadar 67 bin 400 kişiye hijyen eğitimi verildiği, eğitimlere bundan sonra da aralıksız devam edileceği belirtildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.