12 °C

Başbakan balkon konuşması yaptı

Başbakan Erdoğan yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi

Başbakan balkon konuşması yaptı

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarının yüzde 75'inin açıklanmasının ardından balkon konuşması yaptı. Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Aziz milletim, çok değerli kardeşlerim hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. 81 vilayeti, 77 milyon vatandaşı, bu akşam bir kez daha muhabbetle kucaklıyor ve selamlıyorum. Ankara'dan AK Parti Genel Merkezi'nden 81 vilayetle birlikte, dünyanın tüm kardeş başkentlerini yürekten selamlıyorum. Az önce, binlerce kişinin toplandığı Üsküp Meydanı'na telekonferansla bağlandım. 

Ciddi bir soğuk altında onlar sizin bu coşkunuzu paylaşıyorlardı. Öncelikle rabbime bize böyle büyük bir zafer nasip ettiği için sonsuz şükranlarımı ifade ediyorum. Dünyanın her yerinde zaferimiz için ellerini, gönüllerini duaya açan dost ve kardeşlerime teşekkür ediyorum. 

Filistin'de gözü seçim sonuçlarında olan, Türkiye'nin zaferini kendi zaferi olarak gören kardeşlerime teşekkür ediyorum. Mısır'da demokrasi mücadelesi veren bizim mücadelemizi çok iyi anlayan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Balkanlar'da, Bosna'da, Kosova'da yürekleri bizimle atan, bizim kadar coşkuyla bu zaferi kutlayan kardeşlerime teşekkür ediyorum. 

Suriye'de bombaların, kurşunların altında açlıkla başbaşa acılar yaşayan, Türkiye'nin AK Parti'nin zaferi için dua eden mazlum kardeşlerime teşekkür ediyorum. Tıpkı Kurtuluş Savaşı öncesi olduğu gibi, Türkiye'nin İstiklal Mücadelesi'ne destek olan tüm dostlarımıza şükran duygularımı ifade ediyorum. Elbette en büyük teşekkürü, bu aziz millet, bu asil millet hak ediyor.

"Büyük Türkiye hedeflerine sahip çıktınız"

Siz, büyük Türkiye hedeflerine sahip çıktınız. Siz, kendi iradenize, kendi geleceğinize, siyasete, partinize, Başbakanınıza sahip çıktınız. Hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İşte bugün 30 Mart. Ne dediler '25 Mart'tan sonra kaos' dediler. Doğru, kaosu gördük. Neydi o kaos? 

Bu milletin, bu devletin, bu ülkenin ulusal güvenliğine ne yazık ki müdahale ile Dışişleri Bakanlığı'nı dinleyecek kadar ihanet içinde olan, vatan hainlerini bu ülke tanıma fırsatı buldu. 

Onların kaos planı buydu. Ne diyordum aylardır? Bunların inine gireceğiz, inine. Bazı basın mensupları soruyor? Bu senede balkon konuşması yapacak mısınız? Tamam da balkon konuşmasından ne bekliyorsunuz? Muhalefet liderlerine niye sormuyorsunuz? Siz de bir balkon konuşması yapacak mısınız? Bunların böyle bir derdi yok. 

Şimdi bunların artık sesi soluğu çıkmayacak. Ne diyecekler yarın; söyleyeyim. Biz kazandık diyecekler. Her ne kadar yüzde 26'da alsak, 30'da alsak biz kazandık diyecek, genel müdür.

"İnlerine gireceğiz"

Ben ne dedim? Birinci parti olamazsak, ben genel başkanlığı bırakırım dedim. Zira siyaset onur ister, siyaset asillik ister. Makamı zenginleştirebiliyorsanız orada oturun, zenginleştiremiyorsanız bırakın gidin. 

Genel müdür yüzde 40'ın altında kalırsam giderim dedi. 26 aldı, gitti mi gitmedi. Yine gidemez. Aynı şekilde diğeri 16-17 yıldır o makamda oturuyor. O da gidemez. Çünkü, onlar makamdan hazlanıyorlar. Aziz milletimizin verdiği mesaj çok açık, millet bugün sandıkta Türkiye dedi ve dünyaya mesaj verdi. 'Biz buradayız' dedi. Millet bu ülkenin sahibiyiz dedi. Kardeşlerim biz, Türkiye Cumhuriyeti'ni sokakta bulmadık. 

Bu şehitlerin kanıyla yoğrulmuş bu toprakları, evet biz Pensilvanya'ya veya onun buradaki hain uzantılarına asla teslim etmeyiz. Bakın yarından itibaren, şu anda kaçanlar kaçtı. 

"Suriye bizimle savaş halinde"

Yarından itibaren de kaçanlar olabilir ama, bazıları için şahsen suç duyurusunda bulundum. Bunlar kaçabilir dedim. Bundan sonra dedim ya, inlerine gireceğiz. Hesabını ödeyecekler, bedelini ödeyecekler. Ulusal güvenliğimizi nasıl tehdit edersiniz? Suriye, şu anda bizimle savaş halinde. 

74 kardeşimizi şehit ettiler. Şu anda bizim Süleyman Şah saygı türbesi, bizim topraklarımızdır. Oraya olan her saldırı, 780 bin kilometrekareye olan saldırıdır. Biz buna seyirci kalabilir miyiz? Bu hainler, bu görüşmeyi dinliyor ve dünyaya servis ediyor. Bunlar, haşhaşilere rahmet okutur.

"Osmanlı şamarı yemiştir"

[PAGE]

"Osmanlı şamarı yemiştir"

Bugün aziz milletin sandıkta verdiği çok önemli mesaj var. Milletimiz siyaset dışı yollardan Türkiye'nin istikametinin belirlenmesine çok çarpıcı şekilde tavrını ortaya koymuştur. Sandık sonuçları, kimin kazandığından çok, kimin kaybettiğini gösterir. Bugün ahlakdışı siyaset kaybetmiştir. 

Statüko, bugün çok büyük bir darbe almıştır. Kirli ilişkiler, adı konulmamış ittifaklar, bugün kaybetmiştir. Vesayetin her türlüsü bugün milletten tam bir Osmanlı şamarı yemiştir. Kibir, gurur kaybetmiştir. Milletine tepeden bakan, milleti küçümseyen, millete hakaretleri yapan kibir, kaybetmiştir. Kalemlerinden kan damlayan, o manşetleri atanlar bugün yenilgi aldılar. 

Eyy Pensilvanya, eyy buradaki yandaşları medya, eyy yandaşları sermaye, sandıkta bugün demokrasi kazandı, irade kazandı. Ne oldu? 21. yüzyılda, 2014 Türkiye'sinde halka hala darbe beklentisi içinde verilen mesajlarınız ne oldu? Halk burada, siyaset dışı müdahalelerle Türkiye'ye rota çizme sevdasında olanlar sandıkta kaybettiler. 

"Muhalefet partilerine açık çağrı yapıyorum"

Yalan, iftira, şantaj, montaj siyaseti kaybetmiştir. Türkiye'nin tüm sorunlarının çözüm aracı, tartışmasız siyasettir. Kimin ne meselesi varsa, bunu siyasetle çözme yoluna gitmelidir. Muhalefet partilerine açık çağrı yapıyorum. 

Biz AK Parti olarak, her seçim sonrası gibi bu seçim sonrası tüm neticeleri analiz edeceğiz. Şu anda bu kesin olmayan sonuçlar. Bunu niye 55-60 yapamadık bunu konuşacağız. 

Bunları konuşup neticeye bağladıktan sonra, sizlerle beraber yolumuza bu eksikliklerimizi gidererek devam edeceğiz. Muhalefetin böyle bir derdi yok. Her seçime girerken hazırlıksız yakalanıyorlar. 

Muhalefet partileri de milletin sandıkta verdiği mesajı doğru okumalı, kendilerini sorgulamalı. Özeleştirilerini sağlıklı bir şekilde yapmalıdır.

"Batının özlem duyduğu demokrasi bizde var"

Dışişleri'ndeki ve Başbakanlık'taki olaydan sonra muhalefetin bir açıklamasını duydunuz mu? 'Bu bir vatana ihanettir' diye bir ifadelerini duydunuz mu? Pensilvanya ile beraber hareket edenler bunu söyleyebilir mi? 25'inden sonra kaos dedikleri olay buydu. Ekonomi çökecekti? Çöktü mü ekonomi? Daha güçlenerek geliyoruz. 

Batının özlem duyduğu demokrasi bizde var. Artık eski Türkiye yok, yeni Türkiye var. Eski siyaset tarzıyla, asla yönetim biçimi olmaz. Yeni Türkiye'nin yeni bir muhalefet ihtiyacı açıktır. İktidar kadar milleti kucaklayan bir muhalefete ihtiyaç var. Sadece iktidarın Türkiye'yi kucaklaması yetmiyor. Gerilimden, krizden beslenen muhalefet anlayışı ülkeye fayda getirmiyor. İstismar siyaseti son bulmalıdır. 

"Muhalefet aynaya bakmalı"

Muhalefet aynaya bakmalı, yaptıkları hataların farkına vararak, kendilerine çeki düzen vermelidir. AK Parti'nin elini tek başına bükemediler. Kolektif çalıştılar. Adeta AK Parti'nin karşısında kamplaştılar. Ne oldu? 40 çürük yumurta, bir sağlam yumurta etmez. Adı konulmamış ittifakları gördük. İlkesiz siyasetin fayda getirmediğini milletim gördü. 

Gelin yeni bir sayfa açalım. Ey muhalefet, Türkiye sevdası her şeyin üzerinde olsun. Biz hep 'Türkiye kazanacaksa, biz kaybetmeye razıyız' dedik. Siyasetin merkezinde ilke olsun, samimiyet olsun, Türkiye'yi hep birlikte yüceltelim. Kardeşlerim, Türkiye'ye saldıranlar, bugün hayal kırıklığı yaşamışlardır. Türkiye düşmanlarının maşaları hayal kırıklığı yaşamışlardır. Bu millete ihanet eden taşeronlar, milletin ne kadar aziz olduğunu bir kez daha gördüler. Millet istikbaline uzanan elleri sandığa gömmüştür.

[PAGE]

"Bizler iyi niyetimizin kurbanı olduk"

Hangi kurumumuza girmişlerse girmişler. 40 senedir nereye sızmışlarsa sızmışlar. Bizler iyi niyetimizin kurbanı olduk. Hukuk içinde, yasalar içinde, gerekeni yapacağız. Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. 

Türkiye siyaseti, sandığı sarsılmaz bir noktaya taşımıştır. Genç kardeşlerimin, Türkiye'ye çok daha büyük başarıları yaşatacağına gönülden inanıyorum. Bugün hiç kimse üzülmesin, 77 milyon bilsin ki, bugün Türkiye kazanmıştır. 

77 milyon bilsin ki yeni Türkiye kazanmıştır. Bugün 2023 hedefleri, çözüm süreci, milli birlik ve kardeşlik süreci kazanmıştır.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.