13 °C

Başbakan: İnisiyatif, üstünlük devletin elindedir

Başbakan Yıldırım, Jandarma Genel Komutanlığında Asayiş ve Terörle Mücadele Değerlendirme Toplantısı'nda, "Önümüzde zorlu bir mücadele var ama bu mücadelede şunu rahatlıkla görüyoruz. İnisiyatif, üstünlük devletin elindedir" dedi.

Başbakan: İnisiyatif, üstünlük devletin elindedir

Başbakan Binali Yıldırım, Jandarma Genel Komutanlığında Asayiş ve Terörle Mücadele Değerlendirme Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

Sözlerine, "15 Temmuz'da alçak terör örgütü FETÖ darbe girişiminde bulunmuş bütün milletimiz buna şahit olmuştur. İnsanları gözlerini hiç kırpmadan bu alçaklar katlettiler, yaraladılar" diyerek başlayan Başbakan Yıldırım, "Milletimize, devletimize, demokrasimize adeta kurşun sıktılar. O gün Jandarma Genel Komutanlığı'nı da alçakla işgal etti. Bugün terörle mücadelede kıyaslanması dahi mümkün olmayan büyük bir başarı elde edilmiştir. Koordinasyonun, birlikte iş yapmanın katkısı önemlidir ama her şeyden önce terörle mücadelenin Türkiye'nin istiklal mücadelesi olduğu bilincinin bütün kesimlerde yerleşmiş olmasıdır" dedi.

"Bu bölgede birçok ülkelerin de hesapları var, mücadelemizi sürdürüyoruz"

"Artık burası jandarmanın görev yeri, burası polisin görev yeri, burası askerin görev yer. Böyle bir şey yok" diyen Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

"Huzuru sağlamak hepimizin görevi. Ahenkli çalışma sayesindedir ki günden güne sadece güvenlik güçlerimize, vatandaşlarımıza alçakça saldırı düzenleyen terör örgütlerine karşılık verilmiyor, bulundukları yerde etkisiz hale getiriliyor. Devlet inisiyatifi almıştır, yönetime hakimdir. Bölgemiz zor bir bölge. Bu bölgede ayakta kalmak kolay bir iş değil. Hareketli bir bölge. Bu bölgede birçok ülkelerin de hesapları var, emelleri var. Bütün bunların farkında olarak mücadelemizi sürdürüyoruz"

Ülkeye girmeye çalışan 50 binin üzerinde yabancı savaşçıyı geri gönderdiklerini belirten Başbakan Yıldırım, "5 binin üzerinde DEAŞ mensubunu da yakaladık, gerekli hukuki süreci sürdürüyoruz. PKK terör örgütü milletimizin birliğini beraberliğini yok etmeye çalışan bir terör örgütüdür. Bu örgüte karşı da son yıllarda verilen bir mücadele adeta destansı bir mücadeleye dönüşmüştür. PKK terör örgütünün bir daha belini doğrultmasına imkan yoktur. Yurt içindeki faaliyetlerinin sonlandırılmasına çok az bir zaman kalmıştır. Kışa girdiğimiz şu günlerde, sialhlı kuvvet mensuplarımızın asla kış uykusuna yatmak gibi bir niyeti yoktur" diye konuştu.

"İnisiyatif, üstünlük devletin elindedir"

Konuşmasında FETÖ'ye de değinen Başbakan Yıldırım, "FETÖ küresel güçlerin kontrolüne girmiş ve hedefleri doğrultusunda her türlü alçakça çalışmayı yapmaktan hicap duymuyor. Bunların da farkındayız. Herhangi bir mağduriyet oluşturmadan bu çalışmaları yürütmemiz lazım. Buna ihtiyacımız var. Kardeşliğimizi bozmanın bir başka yolu da insanların birbirine düşürülmesi ve böylece örgütün amacına ulaşmasıdır. Bu örgütün her türlü işbirliğini yapmaktan zerre kadar imtina etmediğini de bugünlerde birçok ülkede görmekteyiz. Önümüzde zorlu bir mücadele var ama bu mücadelede şunu rahatlıkla görüyoruz. İnisiyatif, üstünlük devletin elindedir" açıklamasında bulundu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.