15 °C

'Anayasa teklifini yarın sunuyoruz'

Başbakan Yıldırım, Anayasa değişikliği teklifinin yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacağını söyledi.

Zonguldak'ta düzenlen toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, teklifi yarın TBMM'ye sunacaklarını söyledi.

Yıldırım, "Yeni anayasa çalışmalarımızı Milliyetçi Hareket Partisi ile beraber, sınırlı bir değişikliği öngören bir teklifi hazırladık. AK Parti grubu olarak yarından itibaren anayasa değişiklik teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisine veriyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

Başbakan Yıldırım'ın açıklamasından notlar;

* Bugün toplam tutarı 700 milyonu aşan 72 tesisin de açılışını gerçekleştiriyoruz. Dün bütün Türkiye için teşvik ve tedbir paketlerini açıkladık. Bugün de Zonguldak'a müjdelerimizi getiriyoruz. Teşvik paketimizde madenciler dinleyin bakalım konuşacağız sizinle de.

* İstihdamdan üretime esnaftan KOBİ'ye birçok kesimi ilgilendiren önemli konularda kararlar aldık. Ekonomik krizin devam ettiği dünyada firmalarımızın esnafımızın fabrikalarımızın ihtiyacı olan nakiti gidermek için 250 milyar liralık bir nakit oluşturduk. KOBİ'lere 50 bin TL'lik faizsiz kredi vereceğiz. 2017'de 600 bin vatandaşımıza İŞKUR'la iş sağlayacağız.

* Özel sektör asgari ücretten yararlanması için ilk üç aylık prim ödemelerini son 3 ayına erteledik. Değerli kardeşlerim 14 yıldır Türkiye'nin kalkınması için refahı için seferberlik başlattık. 2. Abdulhamit'in hayali olan Filyos projesi sonunda hayata geçiyor. 150 yıllık hayal gerçek oluyor. Toplam maliyeti 538 milyon. Bu sadece liman kısmı. Onun arkasında 100 binlerce dönüm araziyi de endüstri bölgesi haline getiriyoruz. Zonguldak'a deniz ulaşımında Karadeniz'in bir yıldızı haline getirmiş olacağız.

* Liman projesiyle beraber aynı anda başka yatırımlar da gelecek. Ne demek endüstri sanayi bölgesi? Burada fabrikalar yapılacak. Bir kısmı da orman arazisi olarak yeşilliği muhafaza ediyoruz. Bu endüstri bölgesinde tabii ki fabrikalar kurulacak. Üretim alanında en az 10 büyük fabrika kuracağız. 12 bin insanımıza iş sağlayacağız. Yılda 25 milyon ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip olacak liman. Limana karayolu bağlantıları gerçekleştirilecek. Mithatpaşa-Aslankaya tünelleri de önümüzdeki sene hizmete girecek. 72 hizmet tesisini de bugün açıyoruz. Maden müzesinden bölünmüş yol birçok tesisi kazandırıyoruz. 500 kişilik yurt yapıyoruz. Hastaneler yaptık, resmi açılışını yapıyoruz.

* Az önce sağlık bakanımızın ifade ettiği gibi Zonguldak'a 400 yataklı büyük hastane yapma kararı aldık. Başladık ama sıkıntılardan dolayı devam ettiremedik. Zonguldak'a yakışır 400 yataklı şehir hastanesini de yapmış olacağız. 14 yılda 7 milyar yatırım yaptık Zonguldak'ta. 1400 üzerinde derslik, 7 hastane, 2112 konut bitirdik, 1600 konutun yapımı devam ediyor. Zonguldak'a 12 milyon fidan diktik. Çaycuma Havaalanı'nı elden geçirdik. Filyos Limanı açıldığında Çaycuma'ya daha çok sefer olacak.

* 16 projemiz var. Zonguldak Bartın arasına da bölünmüş yol yapıyoruz. Bütün çalışmalarımız tamamlandığında Bolu, Bartın, Karabük ve Düzce'ye konforlu şekilde seyahat edeceksiniz. Dış ticaretin gelişmesi kıyı şeridi olan bölgelere ayrı önem veriyoruz. Dış ticaret açısından Zonguldak'ın hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz. Denizciliğe çok büyük önem verdik. 35 Denizcilik Okulu sayısını 100'ün üzerine çıkardık. Deniz ticaret filomuz 19'dan 14'e yükseldi. Tersane sayımız 37'den 79'a çıktı. 

* Balıkçı barınağı sayımızı 384'e çıkardık. İzmir, Mersin'e büyük liman, Karadeniz'in merkezi Zonguldak'a Türkiye'nin 3. büyük limanını başlattık. Endüstri ile ilgili yatırımımıza başlamış olacağız. Zonguldak kara elmasın, demokrasinin merkezi, kadınları erkekleri 15 Temmuz gecesi meydanlara indiniz. Türkiye'nin geleceğini kurtardınız. Sizin için ne yapsak azdır. Siz her şeyin en iyisine layıksınız.

* Alçak darbecilere FETÖ örgütüne gereken dersi veren sizsiniz. Böyle bir duruş sergilediniz, darbecilere darbe yaptınız, ekonomiye can suyu oldunuz. Dövizi bozdurarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyorsunuz. Civar ülkelerde büyük sıkıntılar var. Milyonlarca mazlum Suriye Irak'ta hiç uğruna hayatlarını kaybediyorlar. Bölgedeki adaletsizliklerin ortadan kaldırılması için Hükümetimiz bütün gayretleri gösteriyoruz. Oradaki kardeşlerimize kucak açmak için bütün imkanları seferber ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Anadolu toprağındaki insan varoldukça bu ülkeyi dize getiremez, ülkeyi böldüremez.

* FETÖ'nün neler yaptığını bütün alem gördü. Değerli kardeşlerim, madenciler bugün Türkiye'de her alanda büyük değişim yaşıyoruz. Siyaset demokrasi adaletle milletimize yaraşır ülke olmaya gayret ediyoruz. Türkiye'nin her köşesinde bunu görüyorum. Artık ülkemizi darbelerden kurtarmak istikrarsızlığı Türk siyasetinin tarihinden kalkması için sistem değişikliği çalışması devam ediyor. Yeni anayasa çalışmalarımızı sınırlı değişikliği öngören teklifi hazırladık. Yarından itibaren anayasa değişiklik teklifimizi TBMM'ye veriyoruz. Ak Parti söz veren, verdiği sözü de yerine getiren partidir. Yapmayacağımız, yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermedik, her sözü de yerine getirdik. Bu ülke için gece gündüz demeden çalışan Recep Tayyip Erdoğan'ın yoldaşlarıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da selamını getirdik.

* Cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye'de koalisyonlar dönemini sona erdirecek güçlü meclis şeklinde daha demokrasimizin güçleneceği sorunların ortadan kalkacağı güzel günleri hep beraber yaşayacağız. Türkiye'nin geleceği için sistem değişikliğine hazır mıyız? İşte Zonguldak'ın sesi... Bu sözümüzü gerçekleştirmek için tekrar size geleceğiz. Sorunların krizlerin çözüldüğü yer millettir. Çözüm için başkalarını arayanlar milletten gerekli cevabı alırlar. Yurtdışında Türkiye'yi bölmek için kol kola girenler, FETÖ'nün yanında olanlar milletten hakettiği cevabı alacaklar.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.