13 °C

Başlangıcın sonu

Başlangıcın sonu

 

Murat BERK YAPI KREDİ YATIRIM

Ortamın sakin ve olumlu gözüktüğü dönemler dahil olmak üzere, bir süredir gelişmekte olan ülke piyasalarında ciddi bir satış dalgasının yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Nitekim piyasalarda yaşananlara baktığımızda uyarılarımızın  yerinde olduğunu görüyoruz.

Gelişmekte olan ülke piyasalarında yaşanan sarsıntının nedenlerinden biri doların güçlenmesi ve faizlerin yükselmesiydi. Bunun da temel nedeni ABD ekonomisinin diğer G3 ülkelerine nazaran güçlenme eğilimi göstermesiydi. Bununla birlikte ABD para politikasının Avrupa ve Japonya ile ayrışmaya başlayacak olması da diğer bir sebep... Benzer bir durum ABD ile bazı G10 ve gelişmekte olan ülkelerin parasal politikaları arasında da geçerli. 

İki hafta önce de ifade ettiğimiz gibi dolardaki güçlenme eğiliminin sadece kısa vadeli değil orta vadeli bir trend haline dönüşmesi ve bunun gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde baskı yaratmaya devam etmesi olası. 

İlk aşamada yükselen dolar ve faiz döneminin yerini, yükselen volatilite ve gelişmekte olan ülke para birimleri dahil “risk varlıkları” üzerinde baskıya bırakacağını düşünüyoruz.

Doların orta vadeli bir güçlenme trendine girmesi konusundaki düşüncemiz doğru ise özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki özel şirketlerin döviz borçlanmalarının önemli ekonomik konulardan biri haline gelebileceğini düşünmeye devam ediyoruz.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap