17 °C

Batum, şuurunu kaybeden bir siyasetçi

MHP lideri Bahçeli, Batum'un sözleri için "Şuurunu kaybeden bir siyasetçinin hezeyanlarından başka bir anlama gelmemektedir" dedi.

Batum, şuurunu kaybeden bir siyasetçi

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un TSK'ya yönelik "kağıttan kaplan" şeklindeki sözlerini "Talihsiz olduğu kadar, şuurunu kaybeden bir siyasetçinin hezeyanlarından başka bir anlama gelmemektedir" şeklinde değerlendirdi.

Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) siyasetten uzak kalması ve kışlasında yalnızca ülke güvenliğine odaklanmasının "tartışma götürmez bir mecburiyet" olduğunu ifade etti.

"Ancak siyasetin de elini askerden uzak tutması ve günlük polemiklerin içine çekmek için sinsi tertipler içinde bulunmaması, vatanımızın selameti için elzemdir" diyen Bahçeli, şunları söyledi:

"AKP'nin asker üzerinden yürüttüğü istismar politikalarının yanı sıra CHP de benzeri bir tutum takınmış ve incitici, kışkırtıcı ve tahrik edici bir üslup benimsemiştir. Bir tarafta TSK'yı hakir gören ve darbeci yaftasını vuran AKP zihniyeti varken, öbür tarafta demokratik sürece askeri dahil etmeye çalışan ve siyaseti yönlendirmesini arzulayan bir ana muhalefet anlayışı yer almıştır.

Türk siyaseti bu iki seviye yoksunu ve istismarcı partiden yorulmuştur ve oynanan karşılıklı oyundan dolayı tahrip olmuştur.

Son olarak CHP'nin bir genel başkan yardımcısının sözleri bu çerçevede son örneği teşkil etmiştir. Söz konusu CHP yöneticisinin 'Koca bir askeri yıktılar, meğer kağıttan kaplanmış, biz bunu asker zannetmişiz' sözleri, talihsiz olduğu kadar, şuurunu kaybeden bir siyasetçinin hezeyanlarından başka bir anlama gelmemektedir.

Tavsiyemiz, bu CHP'li yöneticinin askerden ne beklediğini açıklıkla ortaya koyması; demokrasinin ve sandığın erdemine inanmıyorsa bundan sonra siyaset yapıp yapmama konusunda kendisini bir kez daha gözden geçirmesidir."

"TSK, Türkiye'nin en güçlü kudreti"

"TSK kağıttan kaplan değil, binlerce yıllık geçmişiyle Türk milletinin en güçlü kudretlerinden birisidir" diyen Bahçeli, "Bunu anlamayan ve seviyesi yerlerde sürünen siyasetlerine kaldıraç olarak askeri kullanmayı amaçlayanlar hedeflerine asla ulaşamayacaklardır.

İzledikleri çarpık siyasetleri için askerden medet uman, destek bekleyen ve demokratik siyasi yönetimlerin vesayet altında olmasını içten içe dileyen siyasi zihniyetler, her fırsatta demokrasinin yıldırımlarıyla çarpılacaklardır. Beklentimiz hem CHP'nin hem de AKP'nin elini TSK'dan bir an önce çekmeleri ve siyasetin içine sokmaktan vazgeçmeleridir" diye konuştu.

Erdoğan'a 'besleme' tepkisi

Bahçeli grup toplantısında Başbakan Erdoğan'ın KKTC'ye yönelik 'besleme' sözünü de değerlendirdi. Başbakan Erdoğan'ın 'hakaretamiz' ve 'hoşgörüsüz kaba üslubuyla' Kıbrıslı soydaşları rencide ettiğini ve töhmet altında bıraktığını ifade eden Bahçeli, "Düne kadar Başbakan'ın koruyucu kanatları altında beslenen ve başı okşanarak cesaretlendirilen Kıbrıs'taki bazı mahfiller ne gariptir ki, bugün Türkiye'ye çek git demektedir.

Başbakan Erdoğan'ın daha önce ittifak kurduğu, emel ve amaç birliği içinde olduğu bu çevrelere gösterdiği tepkiler ise danışıklı dövüşten ibarettir. Netice olarak bir zamanlar AKP'yle kol kola olanların gerçekleştirdiği protesto eyleminin çok fazla ciddiye alınması ve önem atfedilmesi de yersizdir ve anlamsızdır" diye konuştu.

"Ortadoğu alevlerinin Türkiye'ye geçmesi önlenmeli"

İktidarın, "Ortadoğu ateşinin alevlerinin Türkiye'ye geçmesine neden olacak eğilim ve politikalardan bir an önce uzaklaşması" gerektiğini dile getiren Bahçeli, "İmralı canisi bir yanda AKP ile yaptığı pazarlıklara devam ederken, diğer tarafta da Diyarbakır merkezli olmak üzere, Mısır örneğini göstererek ayaklanma ve isyan teşvikinde bulunmaktadır. Bölücülüğün, 15 Şubat'tan itibaren Mısır'dakine benzer kitlesel eylemlerle, hain planlarına ivme vereceği bir aşamaya geçmek için hazırlık yaptığı anlaşılmaktadır" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "başka ülkelerin nasıl ve ne şekilde bir yönetime sahip olmasıyla ilgili değerlendirmelerine bir an önce son vererek" Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehdidi bertaraf edecek tedbirleri hemen almaya başlaması gerektiğini kaydeden Bahçeli, "Hükümetin müzakerelerle İmralı canisinin dayatmalarına boyun eğer bir hale gelmesi ve Türk milletine cezaevinden gözdağı vermesine sessiz kalması bir rezalettir ve tükenmişliğinin acı da olsa ispatıdır.

İmralı'yla görüşmelerin açığa çıkmasıyla şeref ve haysiyet konusunda yerin dibine batan iktidar zihniyetinin, Hüsnü Mübarek'le iktidar oyunu oynarken, kendi vatanımızda ayaklanma hazırlıkları yapanları görmezden gelmesi, küresel senaryolara figüran olmak için sıraya girmesi ihanetle eşdeğer bir kendini bilmezliktir" diye konuştu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap