18 °C

Bayramda hep yavaş gidin!

TTKÖD Genel Başkanı Hitay Güner, bayramda yola çıkacakları uyardı

Bayramda hep yavaş gidin!

İSTANBUL - Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TTKÖD) Genel Başkanı Hitay Güner, Kurban Bayramı süresince karayollarında yoğunlaşacak trafiğe ve muhtemel risklere karşı sürücüleri uyardı.

Güner, yaptığı yazılı açıklamada, bayramlarda yollarda sıkışıklığın ve kaza riskinin arttığını belirterek, sürücülerin normal zamanlardan daha fazla dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. 

Sürücülerden araçlarının seyahat öncesi tüm bakım ve kontrolünü yaptırmalarını isteyen Güner, güvenli yolculuk için şu önerilerde bulundu:

"Yola çıkmadan önce uykunuzu iyice alın, direksiyon başına yorgun oturmayın. Taşıta biner binmez emniyet kemerinizi takın ve ancak aracı terk edeceğiniz zaman çözün. Nerede oturursa otursun araçtaki herkesin emniyet kemerini takmasını isteyin. Bir kişi dahi takmazsa aracı hareket ettirmeyin. Çocukları arka koltukta oturtun. Bütün koltukların baş yastıklarının oturan kişilerin ensesine değil, başının arkasına gelecek şekilde ayarlanmasını  sağlayın. Araçtaki diğer kişilerle konuşurken dahi gözünüzü yoldan ayırmayın. Hem iki yönlü hem bölünmüş yollarda sadece sağ şeritten gidin. Ancak önünüzdeki aracı geçmek için şerit değiştirin. Hız limitlerini aşmayın, hatta hep yavaş gidin. Hız arttıkça görüş alanı daralır, tehlike anında gereken önlem zamanında alınamaz ve kaza olur. Hızlı giderken kaza yaparsanız, kazanın şiddeti de artar ve ölümlere neden olur. Önünüzdeki yavaş araçları yol şartlarından emin olmadıkça acele hareketlerle geçmeyin."

Hitay Güner, sürücülerin direksiyon başında cep telefonuyla kesinlikle konuşmaması, mesaj göndermemesi, kulaklık ya da araç kiti de kullanmaması, yol tabelalarının verdiği mesaja göre hareket etmesi gerektiğini belirterek, yol çizgileri izlenerek şerit değiştirilmesinin önemine işaret etti.

İki saatte bir beş dakika mola verilmesini isteyen Güner, "Direksiyon kullanırken yavaşlayan kan dolaşımımı hızlandırmak için mola esnasında muhakkak araçtan inip, hareket edin. Ülkemizde başta gelen kaza nedeni arkadan çarpmadır. Bu yüzden önünüzdeki araca asla yaklaşmayın. Diğer sürücülerin yanlış, sorumsuz ve hatta saygısız hareketlerine kızmayın, sinirlenmeyin, hırslanmayın. Onlara derslerini vermeye kalkışmayın. Sizin için önemli olan trafik polisinin denetimi değil, kendi kendinizi denetlemeniz ve kendinize saygınızdır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap