10 °C

Bazı ürünlere ilave gümrük vergisi geldi

Bakanlar Kurulu, bazı sanayi ürünleri ithalatına ilave gümrük vergisi getirilmesine karar verdi.

Bazı ürünlere ilave gümrük vergisi geldi

ANKARA(DÜNYA)-Bakanlar Kurulu, AB ve Türk menşeli olmayan led ampul,  kazan, boru, brülör gibi ürünlerin ithalatında, AB, Güney Kore, Malezya dışındaki ülkeler için yüzde 7.6 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi alınmasını kararlaştırdı.

İthalat Rejimi Kararına ekli II sayılı listede yer alan 47 ürün için yüzde 7.6-yüzde 20 arasında ilave gümrük vergisi alınacak. İlave gümrük vergisine tabi tutulan ürünlerin bazıları şunlar:

8402.11 GTİP’li buhar üreten su borulu kazanlar, 8402.19 GTİP’li alev borulu kazanlar, 8402.90 GTİP’li buhar boruları, 8404.10 GTİP’li buhar ve ısı akümülatörleri, 8428.40 GTİP’li yürüyen merdiven ve yürüyen platformlar, 8431.31 GTİP’li asansör kılavuz rayları ve  8539.50 GTİP’li LED ampuller.

Başka bir kararla da aralarında  araçların yakıt filitresi, kule vinç, zımba, testere, tünel açma makineleri, beton ve harç karıştırıcıları gibi 34 ürün için de yüzde 2.5 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi alınması öngörüldü.

Kararlar yayınlanmadan önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyanın, en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanının verilmesi halinde, yeni vergi oranları uygulanmayacak.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.