11 °C

Besiciler, et fiyatlarını Tarım Bakanı'yla görüşüyor

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcısı Karabulut, et fiyatları belli olmadığı için kesimlerin durduğunu belirtti.

Besiciler, et fiyatlarını Tarım Bakanı'yla görüşüyor

ANKARA/KONYA- Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcısı, Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, kendisiyle birlikte Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 16 kırmızı et yetiştiricileri birliği başkanının Ankara'ya geldiğini, birazdan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile görüşeceklerini söyledi.

Karabulut, et ithalatı yapılacağının açıklamasının ardından et kesim fiyatlarının aşağı doğru düşmeye başladığını, piyasada oluşan yoğun belirsizlik ortamı nedeniyle şuan özel sektörün kesim yapmayı durdurduğunu, Türkiye'de adeta hayvan kesiminin durduğunu söyledi.

Et ve Balık Kurumunun besiciye şuan kesim için yağsız karkas kilogramına 14,5 lira fiyat teklif ettiğini dile getiren Karabulut, şunları kaydetti:

"Ancak bu fiyat, etin kilogramını 14,8 liraya mal eden besici için kesinlikle yeterli değil. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden 16 kırmızı et yetiştiricileri birliği başkanı Ankara'ya geldik. Şuan Bakanlık binasındayız, randevumuz kabul edildi. Birazdan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile görüşeceğiz. Kırmızı et piyasası hiç bir zaman bu kadar büyük bir belirsizliğin içine girmemişti.

Bu görüşmede sorunlarımızı, sektörün içinde bulunduğu durumu anlatacağız. İthalat yapılırsa Türkiye'deki hayvancılık sektörü tümüyle biter, önümüzdeki yıllarda besicilik yapacak kimse çıkmaz, yurt dışına bağımlı hale geliriz. Bu görüşlerimizi anlatacağız, bu toplantıdan umarız bir sonuç alırız. Buradan da bir sonuç çıkmazsa, besiciler olarak demokratik tepkimizi çeşitli yollarla göstereceğiz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.