Bornova'da çöken inşaat iskelesinin gerekli emniyeti alınmamış

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, Bornova'da 3 işçinin hayatını kaybettiği olayla ilgili "Platformda gerekli emniyet sistemlerinin bulunmadığı kanaatine varılmıştır" açıklamasını yaptı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Odanın yönetim kurulundan yapılan açıklamada, kaza yerinde uzmanların yaptığı incelemede, platforma ait bir üretici ve kapasite etiketinin bulunmadığı, platform üzerinde rüzgar hızını tespit eden ve aşırı rüzgarlı durumlarda platformun çalışmasını durduran bir güvenlik sistemin bulunmadığının görüldüğü kaydedildi.

Ayrıca aşırı yük sisteminin bulunmadığı, sabit ankrajların bağlantı pabuçlarında bulunması gereken 11 saplamadan her bir ayakta yalnızca 6 saplamayla bağlantı yapılmış olduğu, destek ayaklarında ise bağlantının yapılmamış olduğu, sabit ankrajlarda atılan 6 saplamanın zemine dökülmüş şap katmanına saplandığı, betona kadar ulaşmamış olduğu, dikey yaşam halatlarının kendi ankraj noktaları yerine bina üzerindeki baca çıkışlarına gelişi güzel bağlanmış olduğunun görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Platformda gerekli emniyet sistemlerinin bulunmadığı, askı bağlantılarının güvenli bir biçimde yapılmamış olması nedeniyle, yük ve/veya rüzgar etkisiyle önce bir ankraj plakasının ve ardından diğerinin zayıf olan bağlantı yerinden kurtulmasıyla düşmüş olduğu kanaatine varılmıştır. Kazalar, kader değil ihmallerden kaynaklanan cinayetlerdir."

Olay

Bornova ilçesinde bir inşaatta kurulu iskelenin çökmesi sonucu işçiler Arif Gül, Ercan Özkaya ve Zihni Bayburt yaşamını yitirmişti.