14 °C

Bozdağ'dan Yargıtay'ın eleştirisine yanıt

Adalet Bakanı Bozdağ, yargı paketini eleştiren Yargıtay Başkanı Ali Alkan'a ''Yargıtay Başkanı'nın vazifesi, bu düzenlemeleri doğru anlamak ve uygulamaktır'' diyerek yanıt verdi

Bozdağ'dan Yargıtay'ın eleştirisine yanıt

ANKARA - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yeni yargı paketine yönelik eleştirilerde bulunan Yargıtay Başkanı Ali Alkan'a yanıt verdi. 

Yargıtay Başkanı Alkan'ın ''Taleplerimiz sorulmadı. Yapılacak düzenlemeler, yargıda devamlılık ve tutarlılık esaslarına aykırı, geçmişe ve geleceğe sâri bir dizi yanlışın önünü açabilecek niteliktedir'' eleştirisine, Yargıtay Başkanı'nın vazifesi, bu düzenlemeleri doğru anlamak ve uygulamaktır'' diyerek yanıt veren Bozdağ, şöyle konuştu:

Yasama, yürütme ve yargı, TBMM'nin çıkardığı kanunlara uymak ve bunları uygulamakla yükümlüdür. Yargıtay'ın daire ve üye sayısı, kurulları, personeli ve işleyişine ilişkin yasal düzenleme yapma, TBMM'nin münhasır yasama yetkisi içindedir. Yargıtay Başkanı'nın vazifesi, bu düzenlemeleri doğru anlamak ve uygulamaktır.

Yargıtay Başkanının bu şahsi açıklaması, mevcut ve yeni seçilecek Yargıtay üyeleri ile HSYK'nın henüz oluşmamış iradesine karşı önyargıya dayanan açık bir güvensizlik itirafıdır.

Açıklamasında Yargıtay Başkanı, objektif bir hukuksal değerlendirme yerine siyasi iradeyi hedef alan bir niyet okumayı tercih etmiştir. Yargıtay Başkanı'na düşen siyasal içerikli değerlendirmeleri siyasi partilere bırakarak, objektif hukuksal değerlendirmeler yapmasıdır.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.