9 °C

Bozdağ'dan İnce'ye Gülen yanıtı: İncelettirin

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce'nin Gülen'in iade süreci iddiasıyla ilgili Hükümet Sözcüsü Bozdağ, "Devlet yalan söylemez her şeyin kaydı ve belgesi var" açıklamasında bulundu.

Bozdağ'dan İnce'ye Gülen yanıtı: İncelettirin

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Muharrem İnce'nin FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in iade sürecine ilişkin iddialarına yönelik sosyal medya hesabından yanıt verid.

"Yalancılığı deşifre edilince Sayın İnce, susar ve yanlış yaptım,der zannettim. Ama Sayın İnce, daha ileri gitti; doğru söylediğini, evrakın tercümesinin yapılmadığını ve belge görmek istediğini, söylemiş" ifadelerini kullanan Bozdağ şunları dile getirdi:

"İade talebi ve ekleri ile Adalet Bakanlığı’nda, incelettirin"

Devletler arası adli yardım talebi,ülkeler arasındaki anlaşmanın öngördüğü usule göre yapılır. Adli yardım isteyen ülke,anlaşmadaki usule uygun iade evrakını hazırlar, adli yardım istenen ülkenin diline çevirir ve gönderir.Bu evrakın bir sureti de dosyasına konur. İade talebi ve ekleri ile tüm evrakın tercümesi,Adalet Bakanlığı’ndadır. Sayın İnce,Devlet yalan söylemez. Devlette her şeyin kaydı,belgesi ve arşivi vardır. Sayın İnce,Adalet Bakanlığına gidip bizzat bu belgeleri inceleyebilirsiniz veya vekillerinize incelettirebilirsiniz. Sayın İnce, sizi hukukçu vekilleriniz ve güvendiğiniz hukukçularla birlikte Adalet Bakanlığı’na bizzat belgeleri görmeye ve incelemeye davet ediyorum. Umarım,evrakı görüp inceledikten sonra özür dileme erdemini gösterirsiniz. Sayın İnce, yalanla ve iftirayla siyasi başarı olmaz. Bu gerçeğe rağmen Sayın İnce,siz, devletin verdiği bilgiye itibar etmediniz,belgesini istediniz. Peki Sayın İnce,siz,ABD’den arayandan belge istediniz mi?Belge verdiyse neden açıklamıyorsunuz? Belge görmeden Türkiye’ye inanmıyorsunuz da ABD’den arayana neden inanıyorsunuz?"

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.