18 °C

BTK suskunluğunu bozdu

Acarer, sanal alemdeki sansür tartışmaları için "Şu anda herkes standart tarifede, filtre diğer paketlere getiriliyor. Sansür yok" dedi.

BTK suskunluğunu bozdu

İZMİR - Türkiye'de sanal alemde 22 Ağustos itibariyle yeni bir dönem başlayacak. Her internet kullanıcısı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek durumunda. 22 Ağustos'ta devreye girecek düzenlemeye göre 4 tip filtre 'aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket' olarak sıralanıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, İnternetin Güvenli Kullanımı Yönetmeliği kapsamında öngörülen düzenlemenin çarpıtıldığını belirterek, standart pakette herhangi bir değişiklik olmayacağını ifade etti.

Benzeri düzenlemelerin Avrupa ülkelerinde de bulunduğunu, bunun bir "sansür" olarak algılanmasına şaşırdıklarını belirten Acarer, konunun şimdi gündeme getirilmesi siyasi olduğunu öne sürdü.

Şu anda herkes standart tarifede

Düzenlemeyle standart paket dışında aile, çocuk ve yurt içi paketleri oluşturulduğunu, yeni filtrelemelerin bu üç paket için geçerli olduğunu söyleyen Acarer, standart pakette mevcut uygulamadan farklı bir filtrenin söz konusu olmayacağını vurguladı.

"Şu anda herkes standart tarifede. Şimdi üç tane daha paket getiriliyor. Bu paketlerin de fiyatları farklı olsun deniyor. İnterneti sadece çocukların kullandığı abonelikler için belli bir filtrelemeyle hizmet verecek olan Çocuk paketi, biraz daha geniş alanda hizmet verecek Aile paketi ve erişime engelli sitelerin yüzde 99'unun yurt dışı kaynaklı olması gerçeğinden hareketle yurt içi paketi uygulamaya girecek.

Filtre diğer paketlere getiriliyor

Şimdi biz herkesi çocuk paketine alsak eleştirilere hak verirdim. Ancak bu uygulamayla zaten herkes standart paket içinde kalacak. Ancak isterse diğer paketler için başvuruda bulunacak. Bunun neresi sansür. Standart paket şu anda neyse aynen devam edecek. Şu ankinden farklı bir filtre koyulmayacak. Standart tarifede bir internet sitesinin içeriğinde bir suç varsa zaten erişime engelleniyor. Bunun dışında artı bir şeyler yapacak halimiz yok. Filtre diğer paketlere getiriliyor."

"Konunun şimdi gündeme getirilmesi siyasi"

BTK Başkanı Acarer, yönetmeliğin Şubat ayında yayınlanmasına rağmen Mayıs ayında tartışılmasına anlam veremediğini, eğer bir sansür iddiası varsa neden bunu söylemek için 2.5 ay beklendiğini merak ettiklerini söyledi.

Acarer, "Konunun şimdi gündeme getirilmesinin nedeni konusunda yorum yapmayacağım ama Şubat ayında alınan bir kararın Mayıs ayında gündeme getirilmesinin nedeni bence siyasi, başka bir izahını yapamıyorum" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap