11 °C

Bu sütün litresi 100 TL

Bu sütün litresi 100 TL

 

 
MUĞLA - Fethiye'de bir kişi, beslediği eşeklerden elde ettiği sütü Türkiye'nin farklı illerine bozulmasını önlemek amacıyla termosa koyarak gönderiyor.
 
2-144.jpg
 
Kargı köyündeki Yörük Müzesi ile bir restoranın işletmeciliğini yapan Enver Yalçın, yaklaşık 2 yıldan bu yana iş yerinin arka bahçesinde yaptığı ahırda bulunan 2 eşekten süt elde ediyor. Yalçın, günde sağdığı yaklaşık 1.5 litre sütü restoranına gelen müşterilerine ve il dışından talep edenlere litresi 100 liradan satıyor.
 
[PAGE]
 
Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanların yüzyıllardır eşekleri binek amaçlı kullandığını, son yıllarda ise sütünün sağlığa faydalı olduğunu yönünde haberler çıkması üzerine sütünden de yararlanılmaya başlandığını söyledi.
 
1-150.jpg
 
[PAGE]
 
Eşek sütünün astım, bronşit, siroz, kemoterapi tedavisi gören hastalar ile çocuklarda ataş düşürücü özelliği nedeniyle tercih edildiğini ileri süren Yalçın, ''Bu işe başladıktan sonra oldukça fazla taleple karşılaştım. Günde yaklaşık 10 kişiye 100 gram, 250 gram gibi miktarlarda eşek sütü satıyorum. Aynı zamanda insanlar restoranıma süt içmek için de geliyor'' dedi.
 
3-128.jpg
 
[PAGE]
 
4-099.jpg
 
Türkiye'nin birçok ilinden eşek sütüne talep geldiğini bildiren Yalçın, bozulmasını engellemek için termosa koyduğu sütü kargo ile gönderdiğini kaydetti.
Amacının sadece süt satmak olmadığını anlatan Yalçın, büyük şehirlerde yaşayan ve daha önce görme imkanı bulamadıkları eşekleri çocuklara sevdirdiklerini sözlerine ekledi.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.