24 °C

Bursa’nın ilk yerleşim yerlerinden

Osmangazi Belediyesi, ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesi ile ‘Hisariçi’ bölgesini yeniden ayağa kaldırıyor. Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Hisar’ı açık panorama yapacağız” dedi.

Bursa’nın ilk yerleşim yerlerinden

Zehra ORUÇ
BURSA - Hisar İçi'nin yaşayan bir tarih olarak korunup yaşatılması ve 1326 yılında fethedilen Bursa’nın ortaya çıkarılması amacıyla ‘Yaşayan Tarih Hisar İçi’ projesini geliştiren Osmangazi Belediyesi, bölgenin sosyo-kültürel ve günlük yaşam yapısını iyileştirerek, ‘Eski Şehir’ misyonunu günümüze entegre etmeye hazırlanıyor. Osmangazi Belediyesi Başkanı Mustafa Dündar, bu hedefle hazırladıkları Tarihi Hisar Bölgesi Yenileme projesinin basın lansmanını Hilton Otel’de gerçekleştirdi. Eski Bursa’nın turizmin itici gücü olacağını belirten Mustafa Dündar, yenileme projesinin detaylarında bahsederek, “Kentin marka değeri olan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi ile başlayan, Kayhan Bölgesi, Okçular, Uzun Çarşı, Hanlar Bölgesi ve Hisar ile son bulacak bir proje. Hisar’daki çalışmalarımız uzun zamandır belirli noktalarda sürüyor. Surların ayağa kaldırılması, Sümbüllübahçe Konağı gibi yapıların restorasyonu, Oruçbey Caddesi'ndeki cephe sağlıklaştırma çalışmaları Hisar’ın arkeolojik değerini ortaya çıkaran kazılar bu bölgede yapılan çalışmalardan bazıları. Bunun devamı olan Hisar İçi projesi bir bütün ortaya koyacak” dedi. Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait kalıntıları Hisar Arkeopark’da müzeleştirdiklerinin de bilgisini veren Dündar, bölgenin adeta bir açık hava müzesi olacağını söyledi.

Kamulaştırmaya yaklaşık 10 milyon lira harcandı

Tüm projelerde şehir kimliğine saygılı ve tarihi değerleri korumuş bir Bursa’yı geleceğe taşımayı hedeflediklerinin altını çizen Mustafa Dündar, “Hisar İçi projesi kapsamında bölgede, şu ana kadar 6 bin 541 metrekarelik alan kamulaştırılarak, 7 milyon 410 bin liralık bütçe harcandı. Öte yandan, 14. Yüzyılda yapılan tarihi Filiboz Mescidi için yapılan kazı çalışmaları kapsamında da 2 bin 640 metrekare alan kamulaştırılarak, 2 milyon 83 bin liralık kamulaştırma bedeli ödendi” dedi. Tarihi Hisar’ın mevcut fonksiyonlarının iyileştirilmesi ve tarihi dokusunun ortaya çıkarılması amacıyla hazırladıkları master planı aktaran Mustafa Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Stratejimiz Hisar’ın kaybolan cazibesinin yeniden kazandırılması. Manevi ve kültürel mirasımız, ekonomik canlılık ve sosyal hayatın koruması kentsel dokunun geri kazanılması hedefleniyor. Osmangazi’nin turizm hazinesi olarak kabul gören Hisar İçi projesi 5 odak bölgesi ile şekillenecek. Bölge, Tophane ve türbeler, Üftade Camii ve Türbesi, Arkeopark, Şehir Bostanı, Pınarbaşı Parkı, Alaaddin Camii ve Haşim İşcan Parkı’nı kapsıyor. Müzeleri, sanat atölyeleri, butik otelleri, bahçe restoranları, seyir terasları ile turizm dünyasına damgasını vuracak.”