18 °C

Çadırları terk edip sokağa çıktılar

Kütahya Simav'da 19 Mayıs'taki depremin ardından 4,9 büyüklüğündeki en büyük artçı sarsıntı dün gece meydana geldi.

Çadırları terk edip sokağa çıktılar

KÜTAHYA- Kütahya'nın Simav ilçesinde, 19 Mayıs'taki 5,9 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılmaya çalışılırken, saat 00.13'te meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki en büyük artçı sarsıntı, bölgedeki vatandaşları tedirgin etti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 00.13'te merkez üssü Simav ilçesi olan 4,9 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem, Kütahya il merkezi ve Tavşanlı, Emet, Hisarcık, Şaphane, Pazarlar, Gediz ilçelerinde de hissedildi.

10,4 kilometre derinlikte oluştuğu belirlenen deprem, Simav'da özellikle çadır kentlerde yaşayan vatandaşları tedirgin etti.

Simav ve çevre ilçelerde az hasarlı ve hasarsız binalarda kalan vatandaşlar ise depremi hissettikten sonra sokaklara çıktı. Bazıları telaşla cep telefonlarıyla yakınlarından haber almaya çalışırken, kimilerinin ağladığı gözlendi.

Deprem, ilk belirlemelere göre, Simav'da mevcudun dışında herhangi bir hasara yol açmadı.

İkinci büyük artçı

Sİmav saat 00.13'te meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki depremden 15 dakika sonra 4,4 büyüklüğünde ikinci depremle sarsıldı. Sağlam binalarda yaşayan, ancak depremin ardından paniğe kapılan vatandaşlardan bir bölümü, çadırlara döndü.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, merkez üssü Simav ilçesi olan saat 00.13'te 4,9 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 00.28'de 4,4 büyüklüğünde ikinci sarsıntı meydana geldi. Söz konusu iki deprem, Kütahya ve Uşak ile bu illerin bazı ilçelerinde de hissedildi.

19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından halkının tamamına yakını çadırlara yerleşen 25 bin 200 nüfuslu Simav'da, bu iki sarsıntıyı hisseden vatandaşlar tedirgin oldu. Çadır ve evlerden çıkan vatandaşlar, sokaklarda bekliyor. Sağlam binalarda kalan vatandaşlardan bazıları ise eşyalarını alarak çadırlara dönmeye başladı.

Simav'da, 19 Mayıs'taki depremden sonra bir süre çadırlarda kalan vatandaşların büyük bölümü, hasarsız ve az hasarlı binalara geçmiş, çadırlarda barınan kişi sayısı 2 bin 500'e kadar düşmüştü.

1,5 saatte 34 kez sallandı

Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, peş peşe meydana gelen 4,9 ve 4,4 büyüklüklerindeki depremler sonrası yaptıkları tespitlerde, ilçe merkezi, belde ve köylerden yıkılmış bir bina veya enkaz haberi gelmediğini söyledi.

Simav'da, 4,9 ve 4,4 büyüklüklerindeki depremler dahil 1,5 saatte 2,5 ile 3,9 arasındaki büyüklüklerde 34 sarsıntı kaydedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, Simav'da saat 00.13'te 4,9, 00.28'de 4,4 büyüklüklerinde yaşanan depremler dışında 1,5 saatte 32 sarsıntı daha oldu.

En büyükleri saat 01.24 ve 02.41'de 3,9, en küçüğü ise saat 00.57'de 2,5 büyüklüklerindeki depremler, 3,8 ile 24,1 kilometre arasındaki derinliklerde meydana geldi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap