7 °C

Çalık Enerji, Shaw ile anlaştı

DAPRAŞ, Shaw Group'tan Proje Yönetimi Danışmanlığı hizmetleri alacak.

Çalık Enerji, Shaw ile anlaştı

İSTANBUL - Çalık Grubu şirketlerinden Çalık Enerji'ye bağlı Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DAPRAŞ), Adana Doğu Akdeniz Rafineri Projesinde, Shaw Group ile Proje Yönetimi Danışmanlığı hizmetleri alımına yönelik sözleşme imzaladı.

Çalık Enerji Genel Müdürü Doç. Dr. Saim Dinç, konuya ilişkin değerlendirmesinde, kapasitesi günde 212 bin varile kadar çıkabilecek şekilde tasarlanan rafineride, Irak, Rusya ve Hazar Bölgesi gibi çeşitli kaynaklardan gelen ham petrolün işlenebileceğini belirterek, inşaat döneminde yaklaşık 7 bin kişiye iş imkanı sunması beklenen Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Projesi'nin, işletme döneminde de yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlayacağını bildirdi.

Shaw Group Enerji ve Kimyasallar Birimi Başkanı Lou Pucher de böyle bir projeyi üstlenmekten heyecan ve memnuniyet duyduklarını dile getirerek, Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Projesi'nin 50'den fazla projeye imza attıkları Türkiye'deki en önemli işbirliklerinden biri olma özelliği taşıdığını ifade etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.