Çavuşoğlu: Uygulanan protokolde AB tarafının talepleri karşılandı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB başkanlarının Türkiye ziyaretindeki protokol tartışmaları konusunda, "Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) başkanlarının Türkiye ziyaretinde çıkan protokol tartışması ile ilgili açıklama yaptı. Çavuşoğlu, uygulanan protokolde, AB tarafının talepleri ve telkinlerinin karşılandığını söyledi.

Geçen salı Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle Türkiye'ye çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaretin ardından da protokol tartışmaları gündeme oturdu.

Avrupa medyası Von der Leyen’e protokolde saygısızlık yapıldığını iddia ederken, Avrupa Komisyonu Başkanı’nın sözcüsü, “Komisyon Başkanı açıkça şaşırdı. Von der Leyen'in de Konsey Başkanı ve Cumhurbaşkanı ile aynı şekilde oturması gerekiyordu.” açıklaması yaptı.

AB Konseyi Başkanı Michel ise sosyal medya hesabından açıklama yaparak, son derece önemli bir görüşmenin böyle bir olay nedeniyle gölgelenmesinden üzüntü duyduğunu belirtti. Michel, "Durumun daha da kötüleşmesi yerine görüşmemizin önemine dikkat çekmek istedik." ifadesine yer verdi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah'la ortak basın toplantısı düzenleyen Bakan Çavuşoğlu, konuyla ilgili tartışmalara yanıt verdi.

Ziyaret esnasında basına yansıyan protokol mevzusuna ilişkin, Türkiye'nin son derece haksız ithamlarla karşılaştığını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin köklü bir devlet olduğunu, her düzeyde sıklıkla ziyaret düzenlediğini ve misafir ağırladığını söyledi.

Çavuşoğlu, "Özellikle Türkiye'de yapılan görüşmeler, uluslararası protokol kuralları ve Türk misafirliği çerçevesinde olur." dedi.

Ziyaretler öncesinde protokol ekiplerinin bir araya geldiğini ve görüşmeler yaptığını ifade eden Çavuşoğlu, "Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır." açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, "Yani AB tarafının telkinleri doğrultusunda böyle bir oturma düzeni ayarlanmıştır. Nokta. Bunu, Türkiye'ye yönelik bu ithamlar olmasaydı bu kadar net açıklamayacaktık." diyerek "Türkiye yaptı." yönünde söylemler bulunduğunu, AB'nin iç uygulamalarına girmek istemediğini ifade etti.