25 °C

Çavuşoğlu'ndan Afrin açıklaması: Ansızın da girebiliriz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Afrin'e olası bir operasyona ilişkin olarak ''Afrin'den Türkiye'ye yönelik tehditler ve saldırılar geliyor. Biz buraya istediğimiz zaman teknik planlamalar ne zaman yapılırsa müdahale ederiz, ansızın da girebiliriz'' dedi.

Çavuşoğlu'ndan Afrin açıklaması: Ansızın da girebiliriz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Çavuşoğlu, "Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'den önce Suriye'deydi, Esad'la görüştü ve Mısır'a da gitti, Rus askerlerini çekme talimatı verdi. Ne anlama geliyor sizce?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Daha önce de Rusya Suriye'den asker çekmişti, daha sonra tekrar asker getirdi. Suriye ve Irak'ta DAEŞ ile mücadelede önemli mesafeler katedildi. Rejim, İran ve Rusya başka konulara da odaklanıyorlar. Burada Rusya'nın da Amerikan'ın da üsleri var. Ne kadar asker çekecek bakacağız. İdlib'de biz varız. Dün Sayın Cumhurbaşkanımızla Putin başbaşa görüşmeler yaptı. Siyasi süreç, bundan sonra atılacak adımlar, Astana süreci. İkili ilişkileri başta Türk Akımı S-400 gibi ticaretle ilgili konuları da değerlendirme fırsatı bulduk."

Görüşme sonrası ortak açıklamaGörüşme sonrası ortak açıklama

 "Afrin'den Türkiye'ye yönelik tehditler ve saldırılar geliyor"

Çavuşoğlu, Rus askerinin çekilmesinin Afrin'e etkisiyle ilgili soruya da, "Bizim Afrin'e girmemiz için orada birisinin olması ya da olmaması gerekmez. Önemli kriter bize tehdit mi değil mi? Afrin'den Türkiye'ye yönelik tehditler ve saldırılar geliyor. Biz buraya istediğimiz zaman teknik planlamalar ne zaman yapılırsa müdahale ederiz, ansızın da girebiliriz. Bize tehdit olursa hedefimiz rejim de olur. Şu anda böyle bir tehdit söz konusu değil. Şu andaki tehdit terör örgütünden geliyor, PYD/YPG'den geliyor. Böyle bir operasyon yapıldığı zaman önceden bilgilendirme yapılır" yanıtını verdi.

"Kürtleri temsil edenlerin listesini Rusya'ya verdik"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Putin'in ziyareti sırasında Suriye Ulusal Diyalog Kongresi ve PYD-YPG varlığı konularının gündeme gelip gelmediğiyle ilgili soruya ilişkin, "YPG Kürtlerin tek temsilcisi değil hatta Kürtlerin çok az bir bölümünü temsil eder. Bakmayın zorla insanları kendi silahlı ekibine dahil ettiğine. Şu anda Suriye topraklarının yüzde 20'sini YPG yönettiği halde Kürtler buralara dönemiyor. Biz Kürt kardeşlerimize karşı değiliz, onların yanındayız. YPG'nin burada olmasına İran da karşı. Kürtleri temsil edenlerin listesini Rusya'ya verdik" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Putin'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la görüşmesine ve Mısır ziyaretine ilişkin olarak da, "Rejim ve muhalif grupların bir uzlaşmaya varması önemli. Esad olacak mı olmayacak mı? Biz Esad'ın Suriye'yi birleştiremeyeceğini düşünüyoruz. Esad'lı bir geçiş hükümetinde Suriye'nin gerçek anlamda seçime hazırlanamayacağını da düşünüyoruz" dedi.

İİT Kudüs için 13 Aralık'ta toplanıyorİİT Kudüs için 13 Aralık'ta toplanıyor

 "ABD gibi bir ülkenin bu duruma düşmemesi gerekiyordu"

ABD'nin Kudüs kararının ardından İslam İşbirliği Teşkilatı'nın yarın yapacağı toplantıya da değinen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Birleşik Arap Emirlikleri'nden dışişleri bakanı katılıyor. Henüz Suudi Arabistan'da kimin katılacağı belirtilmedi bugün belli olur. Katılım olup olmayacağını bilmediğimiz bir kaç ülke var. Mısır dışişleri bakanı düzeyinde katılıyor. Filistin'in tanınması için çağrıda bulunacak. ABD'nin aldığı bu karar güçlü bir şekilde reddedilecek yok sayılacak. ABD gibi bir ülkenin bu duruma düşmemesi gerekiyordu. ABD'ye hangi yaptırımı uygulayacaksınız? ABD'nin bu yanlıştan geri dönmesini bekleyeceğiz. Bu karar yok hükmünde sayılacak. Biz Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunu tanıyoruz. 1967 öncesi sınırlar. Bu elbette yarınki metinde de olacak.

Biz ilişkileri normalleştirirken İsrail bize 'Bundan sonraki süreçte İsrail'i eleştirecek misiniz?' diye soru sordu. Eğer İsrail Filistinlilere saldırırsa topraklarını işgal ederse Filistin topraklarını çalarsa biz eleştiririz dedik. Bizim eleştirimizin düzeyi İsrail'in saldırganlığının düzeyi ile orantılı olur dedik. Amerika'nın aldığı kararın İsrail'e de bir faydası yok. Bölgede gerginliğe yol açmıştır, adeta kışkırtıcı bir adım olmuştur. Biz bunu kabul edemeyiz. Şu andaki İsrail yönetimi bunun üzerine atlıyor. Şu anda İsrail yönetimi Filistinlilere zulmediyor."

"ABD inşallah sözünü tutar"

Çavuşoğlu, ABD'nin YPG'ye silah vermeyeceği yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak da, "Trump'ın verdiği söz bundan sonra YPG'ye silah verilmemesiyle ilgiliydi, bunu net söyledi. Bu saçmalığın çok daha önceden bitmesi gerektiğini söyledi. ABD Başkanı'nın sözü Pentagon'a geçmiyorsa bu ABD'nin iç meselesi olmakla birlikte bizi de ilgilendirir. İnşallah sözünü tutar" dedi.

ABD'den YPG'ye 'silah desteği' açıklamasıABD'den YPG'ye 'silah desteği' açıklaması

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap