7 °C

Cerablus'a 'Fırat Kalkanı' harekâtı

Suriye'nin Cerablus bölgesinin IŞİD'den temizlenmesi amacıyla Türkiye, uluslararası koalisyon desteğiyle harekat başlattı. Fırtına obüsleri ve Türk F-16'lar belirlenen hedefleri vurdu. Tanklar Suriye sınırını geçti...

Cerablus'a 'Fırat Kalkanı' harekâtı

Suriye'nin Cerablus bölgesinin IŞİD'den temizlenmesi amacıyla Türkiye, uluslararası koalisyon desteğiyle harekat başlattı. Askeri kaynaklar, Suriye'nin kuzeyine yönelik başlatılan harekatın adının "Fırat Kalkanı" olduğunu bildirdi. 

TSK unsurlarınca saat 04.00 sularında icrasına başlanan harekatla sınırın terör örgütlerinden temizlenmesi ve hudut güvenliğinin artırılmasına katkı sağlanarak, aynı zamanda Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelenmesi ve desteklenmesi planlanıyor. 

Hedeflerin tamamı vuruldu

Topçu ve ÇNRA atışları sonucunda tespit edilen toplam 70 hedef tam isabetle vurularak imha edildi.

Keklice ve Cerablus bölgesinde belirlenen hedeflere yönelik hava taarruzu icra edilirken, Harekata Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait F-16 uçakları da katıldı. Harekat kapsamında 07.50 itibarıyla Hava Kuvvetlerince vurulması planlanan 12 hedefin tamamı vuruldu.

Harekat kapsamında geçit açma faaliyetleri de devam ediyor.

Harekatın başarısı için piyade (mekanize ve havan unsurları dahil), tank ve topçu (ÇNRA dahil), geçit açan, mayın temizleyen istihkam, harekatta hayati önemi haiz muhabere birlikleri ile lojistik destek ve Hava Kuvvetlerinin hava/yer destek unsurlarının bir bütün olarak büyük bir uyum içerisinde çalıştığı bildirildi.

Suriye'nin kuzeyine yönelik harekatın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargahındaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekat Merkezi'nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Dündar ile ilgili komutanlarla kuvvet komutanlıklarının harekat merkezlerinde tüm komuta kademesi harekatı yönetmek ve izlemek üzere hazır bulunuyor.

Tanklar sınırdan geçti

Olası kara harekatı için de Karkamış sınır bölgesinde hazır bekletilen Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait tanklar sınır geçti. 

258-008.jpg

Bordo Bereliler Suriye'de iddiası

Bu arada Reuters'ın geçtiği haberde TSK Özel Kuvvet unsurlarının Suriye topraklarına girdiği belirtildi. Bordo Berelilerin kentin bazı noktalarına sızdığı iddia ediliyor.

 

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap