Cerrahi maskeler 1 liradan satılacak

Ticaret Bakanlığı, "Cerrahi maskeler, adedi KDV dahil en fazla 1 lira olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır" açıklaması yaptı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA (DÜNYA) - Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin adet satış üst fiyatını 1 TL olarak belirledi. Eczane ve marketler ellerindeki stoktaki uygun ürünleri satabilecekler. İşletmelerin maske tedarik sisteminde de herhangi bir değişiklik yapılmadı. Firmalar için cerrahi maske ve diğer maskelerin satışı yapılabiliyordu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, salgının Türkiye’de görülmesinin ardından satışı yasaklanan cerrahi maskelerin yeniden satılmasına izin verildiği hatırlatıldı. Açıklamaya göre maske satışını marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar, e-ticaret platformları satabilecek. Bakanlığın en geniş ağdan satışa imkan sağlamak amacını taşıdığı belirtilen açıklamada, “Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar fahiş fiyat olarak değerlendirilecektir. Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir” denildi.

Satışa sunulabilecek maskelerin ilk etapta 50’li paketler halinde olacağını, ilerleyen dönemde de 10 adetlik ayrı bir paketin piyasaya sunulacağı bildirildi.

Daha önce yapılan mevzuat değişikliğiyle, “fahiş fiyat” kanunda suç olarak tanımlanarak ceza öngörülmüştü.

TEB Başkanı Çolak: Maskenin eczane dışında satılmasını doğru bulmuyoruzTEB Başkanı Çolak: Maskenin eczane dışında satılmasını doğru bulmuyoruz