10 °C

CHP, avukatların dinlendiği iddiasını sordu

CHP avukatlar ve müvekkillerinin görüşmelerinin dinlendiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı

CHP, avukatların dinlendiği iddiasını sordu

ANKARA  - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Bozdağ’a, cezaevlerinde, avukatlar ile müvekkillerinin özel görüşmelerinin gizlice dinlendiği iddialarını sordu. 

CHP’li Tanrıkulu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumlarında Avukatlar ile müvekkilleri olan mahkûmlar arasındaki özel görüşmelerin yasa dışı olarak gizlice dinlendiği iddiası doğru mudur?” diye sordu. 

“Dinlemelerin tavanlardaki hava borularına yerleştirilen böcek adı verilen dinleme cihazlarıyla gerçekleştirildiği ve kayda alındığı iddiası doğru mudur?” sorusunu da yönelten Tanrıkulu şu sorulara da cevap istedi: 

“İddia doğruysa Ceza İnfaz Kurumlarında gerçekleşen yasa dışı dinlemeler ne zamandan beri yapılmaktadır? Bugüne kadar yasa dışı olarak yapılan Avukat ve müvekkilleri mahkumlar arasındaki özel görüşmelere ait dinleme sayısı nedir? Bugüne kadar mahkeme kararıyla yapılan Avukat ve müvekkilleri mahkumlar arasındaki özel görüşmelere ait dinleme yapılmış mıdır? Yapıldıysa sayısı nedir? Bu güne kadar kaç Avukat ve mahkûm yasa dışı olarak dinlenmiştir? Uygulamanın yasa dışı olarak yapıldığı bilinmesine rağmen AKP eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve halen Adalet bakanı olarak görev yapan Bekir Bozdağ’ın uygulamanın başlamasına ve devam etmesine göz yumdukları iddiası doğru mudur?”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.