11 °C

CHP mali af paketini olumlu buldu

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, vergisini zamanında ödeyen vatandaşlara da vergi indirimi uygulanması gerektiğini söyledi.

CHP mali af paketini olumlu buldu

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, hazırlıkları süren ve ödenmemiş vergilerin yeniden yapılandırılmasını öngören paketi olum bulduklarını, ancak vergisini zamanında ödeyen vatandaşlara da vergi indirimi uygulanması gerektiğini söyledi.

Hamzaçebi, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın konuya ilişkin yaptığı açıklamaları anımsattı.

2009 yılında yaşanan ağır ekonomik krizden sonra vatandaşların vergi ve diğer ödemelerini zamanında yapamadıklarını belirten Hamzaçebi, paketi bu açıdan olumlu bulduklarını söyledi. Paket konusunda "geç kalındığını" öne süren Hamzaçebi, krizin üzerinden bir yıla yakın zaman geçtiğini ifade etti.

Hamzaçebi, düzenleme yapılırken bugüne kadar vergi ve prim borçlarını düzenli olarak ödemiş olan vatandaşların da dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, "Çünkü, bu tip düzenlemeler, yani af kanunları, vergi adaletini zedeleyen birtakım sonuçlar yaratabilir. Bunu önlemek amacıyla vergisini zamanında ödeyen vatandaşlara gelecek dönemleri ilişkin olarak ödeyecekleri vergilerinde belirli bir oranda indirim yapılmasını bu pakete dahil etmek gerekir" dedi.

Herhangi bir oran telaffuz etmeyi doğru bulmadığını, ancak yüzde 1 ile 3 arasında bir oranın düşünülebileceğini ifade eden Hamzaçebi, Bakanlar Kuruluna bu sınırları belirleme yetkisinin verilebileceğini anlattı.

Hamzaçebi, "stok affı" ve ihtilaflı kamu alacaklarında belirli bir miktarın ödenmesiyle ihtilafın ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeleri de olumlu bulduklarını söyledi.

Pakette yer alan matrah ve vergi artırımı konusunda ise hassasiyet ve kaygılarının bulunduğunu belirten Hamzaçebi, konunun ekonomik kriz ile bir ilgisinin bulunmadığını öne sürdü.

'Naylon faturacılar'

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, naylon fatura düzenleyen ve kullananların pakete dahil edilmemesi gerektiğini, Babacan'ın açıklamalarından "sanki naylon fatura düzenleyenlerin değil, kullananların kapsama gireceği" gibi bir izlenim çıktığını söyledi.

Ekonomik kriz nedeniyle çeklerini zamanında ödeyemeyen vatandaşların muhatap olduğu adli para cezalarının idari para cezasına dönüştürülmesinin de pakete dahil edilmesinde yarar bulunduğunu belirten Hamzaçebi, şöyle devam etti:

Pakette sicil affı da yer almalıdır. Bu yapılmadığı takdirde birçok diğer düzenlemenin olumlu etkileri kaybolup gidecektir. Çünkü, sicil affı, kayıtların silinmesi şeklinde gerçekleştirilmediği sürece esnafımız ve diğer işadamlarımız bankalarla olan ilişkilerinde büyük zorluklarla karşı karşıya kalacaklardır."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.