16 °C

CHP, yerel seçimleri Meclis'e taşıdı

CHP, yerel seçimlerdeki usulsüzlüklerin araştırılması ve önüne geçilmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi

CHP, yerel seçimleri Meclis'e taşıdı

ANKARA - CHP,  30 Mart'ta yapılan yerel seçimlere ilişkin iddialarla ilgili Meclis araştırması açılmasını talep etti. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde, yerel seçim öncesi ve sırasında yaşandığı belirtilen iddialara yer verildi.

Türkiye'de siyasetin şaibeli seçim sistemi ve yöntemleriyle meşruluğunu sürdürmeye devam etmesinin mümkün olmadığı anlatılan gerekçede, seçim usullerinin güvenilir olmaktan uzak, hata yapmaya müsait ve riskli olduğu vurgulandı.

'Tedbir almak devletin asli görevi'

Gerekçede, yüzbinlerce geçersiz oyun çok önemli bir bölümünün, seçim yöntemlerindeki eksikliklerden ve özensizlikten kaynaklandığı belirtilerek, "Geçersiz oylar sanki her seçimin doğal bir unsuruymuş gibi her dönem daha da artmakta ve buna karşı hiçbir önlem alınmamaktadır. Vatandaşın sandığa geçersiz oy kullanmak için gitmediği ortada olduğuna göre devletin bunu önleyecek tedbirleri alması asli bir görevdir" ifadelerine yer verildi.

Siyaset kurumunun saygınlığı ve meşruluğunun, kendisini ortaya çıkaran mekanizmaların demokratikliğine ve güvenilirliğine bağlı olduğunun altı çizilen gerekçede, şu görüşlere yer verildi:

"Türkiye'de güvenilir, hiç kimsenin itiraz etmeyeceği, şaibesiz seçim ve halk oylamaları yapabilmek için gerekli araştırmanın yapılması, dünyada uygulanan çağdaş yöntemlerin incelenmesi ve uzmanların görüşleri alınarak bu amaca uygun özgün yöntemlerin geliştirilmesi acil bir ihtiyaçtır.  Bu görev ise hiç kuşkusuz öncelikle üyeleri genel seçimlerle belirlenen TBMM'ye düşmektedir. Bu gerekçelerle 2014 Yerel Seçimlerindeki Usulsüzlüklerin ve Seçim Yönteminden Kaynaklanan Hataların Araştırılarak, Bunların Engellenmesi için Alınacak Tedbirler ile Güvenilir Seçim Yöntemlerinin Belirlenmesi Amacıyla bir Meclis Araştırması açılması Meclisimizin takdirine sunulmuştur."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap