CHP'den Başbakan hakkında suç duyurusu

CHP Konya Milletvekili Kart, "Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununa muhalefet etmek” iddiasıyla Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, “Haksız çıkar ilişkileri ve nüfuz suiistimali yoluyla; 3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanununa muhalefet etmek” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. 

Kart, suç duyurusunda, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna dikkat çekerek, “Bakanlar ve bakan çocukları, iş adamları, bürokrat” üçgeninde gelişen rüşvet ve yolsuzlukların, Başbakan’ın dahliyle gerçekleştiğini gösteren bulguların ortaya çıktığını iddia etti. Ortaya çıkan bulguların Hükümetin meşruiyetini tartışılır hale getirdiğini savunan Kart, suç duyurusunda şöyle dedi: 
“Diğer suçlar, suçlular ve sorumluların araştırılması, soruşturulması ve yargılanması bir tarafa; 24 Şubat 2014 günü saat 22.00 civarında internete düşen ve Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Necmettin Bilal Erdoğan arasında gerçekleştiği anlaşılan, gün boyunca devam eden görüşme içerikleri hep birlikte değerlendirildiğinde; 17 Aralık’ın asli failinin, Recep Tayyip Erdoğan olduğu görülmektedir. Ortaya çıkan bulgular; Recep Tayyip Erdoğan’ın adli anlamda da birinci derecede sorumlu olduğunu doğrular niteliktedir.

Başbakan’ın konumu sebebiyle; bu paraların kendilerine ihale tevzi edilen ya da çıkar sağlanan iş adamlarından nüfuz suiistimali yoluyla elde edilen haksız kazancın ürünü olduğu anlaşılmaktadır. 
Şüpheli Recep Tayyip Erdoğan’ın olağanüstü değerlere ulaşan gayri menkul mal varlığı dışında, yukarıda sözü edilen ve evlere sığmaz hale gelen paraların öncelikle 3628 sayılı yasa anlamında suç teşkil ettiği açıktır”

"Başbakan gerçek mal varlığını gizliyor"

Kart, suç duyurusunda Başbakan’ın gerçek mal varlığını gizlediğini iddia ederek, “Başbakan’ın sözü edilen gerçek mal varlığı milyar dolarlar seviyesindedir. Başbakan'ın gelirinin kaynağı belli değildir. Başbakan'ın geliri olağanüstü boyutlardadır. Bu kaynağın araştırılması gereği vardır. Başbakan'ın mal varlığında olağanüstü artışa yol açan nüfuz suiistimalleri Ankara ağırlıklı gerçekleştirildiğinden, soruşturma mercii olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir