6 °C

CHP'den sürpriz aday

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı için Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ismini verdi. Açıklanan adayı olumlu karşılayan MHP lideri Bahçeli "İhsanoğlu ismi etrafında birlikte çalışacağız" dedi

CHP'den sürpriz aday

ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı için Milliyetçi Hareket Partisi'ne İslam İşbirliği Teşkilatı eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nu önerdiklerini açıkladı.

"Herkesin kabul edebileceği bir isim"

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda bir süredir sürdürdüğü istişarelerin ardından bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşen Kılıçdaroğlu "herkesin kabul edebileceği bir isim olarak" İhsanoğlu'nu aday olarak önerdiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu görüşmenin ardından şunları söyledi:

Bir süredir sizler de biliyorsunuz eğilimlerini aldık, sayın genel başkanla bunları paylaştım. Herkesin kabul edebileceği saygınlığı dürüstlüğü olan bilgisi birikimiyle herkese örnek olacak bir ismi öneriyoruz, Ekmeleddin İhsanoğlu. Kendisi bu konuda düşüncelerini aktaracak. Şunu ifade edeyim demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Kavgadan uzak barıştan huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz.

Bahçeli: Artık çatısı, penceresi kalmadı

MHP Genel Başkanı Bahçeli de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve arkadaşları ile ikinci kez görüşme imkanı bulduklarını dile getirerek, bir ayı aşkın süredir yapılan karşılıklı çalışmaları değerlendirdiklerini söyledi. 

Bahçeli, "bugün hayırlı bir adım atıldığını" ifade ederek, "Sayın Kılıçdaroğlu, MHP'ye MHP'ye, Türkiye'nin yetiştirdiği değerli bir evladını, diplomat, bürokrat İhsanoğlu'nu önermişlerdir" dedi.  

Önerinin titiz ve partiler üstü çalışmanın sonucu olarak olgunlaştığı intibahı yarattığını dile getiren Bahçeli, şunları söyledi: 

"Bu öneri milletimiz için çok hayırlıdır. MHP de bu isim üzerinde bütünleşerek, Cumhurbaşkanlığı seçimini herhangi bir siyasi kaosa, krize dönüştürmeden, demokrasimizin de güçlendirilmesi açısından gösterilen gayretlerle sonuçlandırma arzusunda olacaktır. Bu bakımdan Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının, Türkiye'de çok değerli şahsiyetler bulunmakla beraber, değerli bir isim önermesi bizi memnun etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu isim etrafında çalışacağımızı açıkça belirtmek istiyorum"

Bahçeli, bir gazetecinin, "Bu durumda çatı aday kendisi mi oluyor?" sorusunu, "Artık çatısı, penceresi kalmadı. Bu suali sormanıza gerek yok" diye cevapladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.