CIA: El-Kaide, Afganistan'da güçlenerek ABD'yi tehdit edebilir

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktör Yardımcısı David Cohen, El-Kaide'nin Afganistan'da 1-2 yıl içinde ABD'yi tehdit eder seviyeye gelebileceğini söyledi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

2021 İstihbarat Zirvesi'ne katılan ABD'li yetkililer birkaç yıl içinde El-Kaide'nin Afganistan'da yeniden güçleneceği iddia etti.

Zirvede konuşan CIA Direktör Yardımcısı Cohen, "El-Kaide'nin Afganistan'a doğru bazı potansiyel hareketliliklerinin emarelerini şimdiden görmeye başladık. Şu anda çok erken ancak bu süreci yakından izleyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu. Cohen, "Ne zaman El-Kaide veya hatta DEAŞ-H, ABD'yi tehdit edecek kapasiteye ulaşabilir? 1-2 yıllık zaman dilimi kulağa mümkün geliyor." ifadesini kullandı.

Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü Scott Berrier da El-Kaide'nin 1-2 yıl içinde Afganistan'da hızlı bir şekilde gücünü artırıp sonrasında ABD anakarasını tehdit eder noktaya gelebileceğini savundu.

ABD yönetimi 20 yıllık savaşın ardından 31 Ağustos'ta Afganistan'daki son askerini de geri çekmiş, ülkedeki Amerikalılar ile ABD'ye destek olan çok sayıda Afgan'ı tahliye etmişti.

ABD istihbaratı ise Afgan yönetiminin hızlı bir şekilde çökmesini öngörememesi nedeniyle Washington'da eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Etiketler
ABD