9 °C

Çin'in ardından 2 ülkede daha 737 Max 8 uçuşları iptal edildi

Dün yaşanan kazanın ardından Etiyopya Havayolları filosundaki 4 adet Boeing 737 Max 8 tipi uçağı seferlerden çekti. Bu sabah Çin ülkedeki aynı model 96 uçağın uçuşlarını geçici olarak durdurmuştu. Ayrıca Cayman Havayolları da 737 Max 8 modeli 2 uçağın seferlerini iptal etti.

Çin'in ardından 2 ülkede daha 737 Max 8 uçuşları iptal edildi

Etiyopya Havayolları, dün yaşanan ve 157 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının ardından Boeing "737 Max 8" tipi uçakların seferlerini durdurduğunu bildirdi.

Şirketin bünyesinde aynı model 4 uçak bulunuyordu.

ABD'li Boeing firmasının ürettiği 737 Max 8 tipi uçakların son 5 ayda iki büyük kazaya karışması, uçakların güvenliğine dair tartışmaları gündeme getirdi.

Geçen yıl ekim ayı sonunda Endonezya'da Lion Havayollarına ait 737 Max 8 tipi yolcu uçağı kaza yapmış, kazada uçakta bulunan 189 kişi hayatını kaybetmişti.

Her ne kadar kazanın sebebi henüz belirlenmemiş olsa da her iki kazada da uçakların kalkışından sonraki 6 ila 12 dakika gibi kısa süre içinde yaşadıkları irtifa sorunlarının ardından düşmesi, söz konusu modellerde üretimden kaynaklanan bir teknik hata bulunması olasılığını güçlendiriyor.

Kazanın ardından Çin Havacılık İdaresi, ülkedeki tüm havayolu şirketlerine 737 Max 8 tipi yolcu uçaklarının uçuşlarını durdurma talimatı verdi.

Öte yandan, Cayman Adalarına ait havayolu şirketi Cayman Havayolları da 2 yeni Boeing 737 Max 8 yolcu uçağının seferlerini durdurduğunu duyurdu.

Kazanın sebebi kontrol yazılımı olabilir

Boeing, 737 Max modellerinde daha büyük bir motor inşa etmiş, yeni motorun idaresi için de yeni bir uçuş kontrol yazılımı geliştirilmişti. Söz konusu yazılımın, otomatik pilot aktifken pilotların müdahalesini devre dışı bırakan bir sistem içerdiği biliniyor.

Kazanın 737 Max 8'lerin uçuş kontrol yazılımındaki pilot kontrolünü devre dışı bırakan bu özellikten kaynaklanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Endonezya'da yaşanan kaza sonrası 737 Max'in bu özelliğiyle ilgili pilotların daha fazla bilgilendirilmesi gereğine vurgu yapılmış, pilotlara bu konuda kurslar verilmişti. Etiyopya Havayolları pilotlarının söz konusu kursları alıp almadığı bilinmiyor.

Boeing'in 737 sınıfı uçakları dünyada en çok satılan yolcu uçağı durumunda bulunuyor. Dünyada halihazırda Boeing 737 sınıfı 10 bin uçak hizmet veriyor.

Türkiye'de ise Türk Hava Yolları'nın (THY) filosunda 11 adet 737 Max 8 bulunuyor.

THY: Boeing ile irtibat halindeyizTHY: Boeing ile irtibat halindeyiz

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap