9 °C

Çocukları kaçırılan aileler Ankara'da eylem yapacak

Çocukları terör örgütü tarafından kaçırılan ve seslerini duyurmak için Dağkapı Meydanı'nda oturma eylemi yapan aileler eylemi bir süre Ankara'da sürdürme kararı aldı

Çocukları kaçırılan aileler Ankara'da eylem yapacak

DİYARBAKIR - Çocukları terör örgütü tarafından kaçırılan aileler Dağkapı Meydanı'nda gerçekleştirdikleri oturma eylemini, bir süre Ankara'da sürdürecek

Terör örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa götürüldüğünü belirttiği 20 yaşındaki oğlu Burak Ölmez için Ardahan'dan gelerek eyleme destek veren Gülsen Ölmez, aileler adına yaptığı açıklamada, aldıkları karar doğrultusunda eylemi bir süre Ankara'da sürdüreceklerini söyledi.

"Meclis'teki partilerin tümünden yardım istiyoruz"

"Diyarbakır'da başlattığımız ve tekrar Diyarbakır'a döneceğimiz bu eylemi şimdilik Ankara'ya taşıyoruz. Sürecin muhataplarının ayağına giderek Meclis'teki partilerin tümünden yardım istiyoruz. Yaşı kaç olursa olsun bütün gençlerin evlerine dönmeleri konusunda yasal zeminin oluşturulmasını talep ediyoruz" diyen Ölmez, annelerin yüreğindeki ateşin söndürülmesi için destek beklediklerini kaydetti.

Ölmez, çözüm sürecinin kimsenin kanı akmadan sürdürülmesini sağlayan herkese minnettar olduklarını ifade ederek, barışı inşa etmek için sabır ve kararlılığa sahip olmak gerektiğini vurguladı.

"Hiçbir güç annelerin bu haklı isyanları karşısında duramayacak"

Sahici bir barışa kulak tıkayarak eylemlerinin değersizleştirmeye çalışılmasını doğru bulmadıklarını dile getiren Ölmez, "Hiçbir güç annelerin bu haklı isyanları karşısında duramayacaktır. Delikanlılık çağındaki bu gençlerin burada yaşamalarını fırsat bilerek bir dağ romantizmi ile kalem tutan ellerine silah tutuşturmak işin kolayına kaçmak olduğu gibi süreci içinden çıkılamaz bir hale koyduğu da ortadadır" diye konuştu.

Ölmez, eylemleri süresince barışı sloganlaştıranların dışında her kesimi yanlarında gördüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:,

"Dağlara götürülen gençlerin ellerine silah verilerek barış inşa edilemez"

"Üniversitelerden apar topar dağlara götürülen gençlerin ellerine silah verilerek barış inşa edilemez. Kürtler eski Kürtler değil artık. Dişimizden, tırnağımızdan artırarak, okusunlar diye  üniversitelere yolladığımız gençleri, 'hükümetin kalekol ve çözümsüzlük politikalarına karşılık dağa gittiler' diyerek bu olayı silahların gömüldüğü bir barış atmosferinde meşrulaştıramaz, kimseye bunu inandıramazsınız. Dağlara götürülen gençlerin ellerine silah verilerek barış inşa edilemez. Bu eylem ile kalıcı bir barışın sağlanması konusunda barış isteyen tüm annelerin ortak noktada buluşması sağlanabilirdi."

Dağkapı Meydanı'ndaki eylem çadırında bir aile nöbet tutacak

Ailelerin saat 20.00'de karayolu ile Ankara'ya hareket edeceği, Dağkapı Meydanı'ndaki eylem çadırında bir ailenin nöbet tutacağı belirtildi.

Ankara'daki oturma eylemine Türkiye'nin farklı bölgelerinden de ailelerin katılarak destek vereceği öğrenildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.