Cumhurbaşkanı Erdoğan: 16-19 Mayıs'ta sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında 16-17-18-19 Mayıs günleri dört gün boyunca sokağa çıkma sınırlandırılması uygulanacağını duyurdu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 16-17-18-19 Mayıs günlerinde 4 gün boyunca sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 9 ilde daha şehirler arası giriş çıkış sınırlandırması da sona erdirildi. Böylece sınırlandırmanın sona erdiği il sayısı 16'ya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamaları satır başlarıyla şöyle:

- Vatandaşlarımızın hayatı normalleştirme adımlarını, 10 Mart öncesine dönüş gibi algılamaması gerekiyor. Hayatımızı uzunca bir süre salgın tehdidine karşı bizi koruyacak tedbirlere göre devam ettirmek durumundayız.

- Biz Bize Yeteriz Türkiyem Kampanyası’nda bağış tutarı 2 milyar lirayı buldu. Bu kampanya Ramazan ayı sonu itibariyle bitecek.

- Başakşehir Şehir Hastanesi'ni 21 Mayıs’ta Japonya Başbakanı Abe’nin de telekonferansla katılımıyla açacağız.

- Mücbir sebebe dayalı olarak 6 ay süreyle ertelediğimiz SSK ve Bağ- Kur primi ödemelerinin tutarı 40 milyar lirayı buldu.

- Emeklilerimizin bu ayki maaş ödemelerini 15 Mayıs’tan itibaren hesaplarına yatırmaya başlayarak bayrama kadar bitireceğiz.

- Mayıs ayı içinde ödenecek işsizlik maaşını öne çektik.

- Noterler normal çalışma dönemine geçecek.

- Bez maske için de standartlar belirledik. Bu maskelerin de ü st fiyat belirlenerek satışına izin verilecek.

- 7 ile ilaveten Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da şehirlerarası giriş-çıkış kısıtlamasını sona erdirme kararı aldık.

- Salgın sonrası siyasi ve ekonomik bakımdan yeniden şekillenecek küresel sistemde ülkemizi daha avantajlı bir konuma getirmeyi hedefliyoruz.

- Yaşlılar, 17 Mayıs'ta 11.00-17.00, 20 yaş altı da 20 Mayıs ve 22 Mayıs'ta sokağa çıkabilecek.

Yaş çay alım fiyatı 3,4 TL
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 yılı yaş çay alım fiyatını da 3 lira 27 kuruş olarak açıkladı. Bu rakam, 13 kuruşluk destekleme primi ile 3 lira 40’a çıkacak. Erdoğan, hasatla birlikte alımların başlayacağını, çay toplamak üzere bahçelerine il dışından gidecekler için e-devlet üzerinden izin belgesi düzenleneceğini bildirdi. Şehirlerarası seyahat 19 Mayıs sokağa çıkma yasağının ardından başlayacak.