Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM'de konuştu

Erdoğan, ilk kez Cumhurbaşkanı olarak katıldığı AKM'deki 29 Ekim töreninde konuşarak, kendinden önceki cumhurbaşkanlarının uzun yıllardır sürdürdüğü konuşmama geleneğini değiştirmiş oldu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 91. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi'ndeki 29 Ekim kutlamalarına ilk kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla katıldı ve önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Ekim törenleri kapsamında AKM'de konuştu. Merhum Turgut Özal, Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül'ün konuşmama geleneğini değişmiş oldu. Erdoğan, Atatürk, Celal Bayar ve Cevdet Sunay’dan sonra hipodromda konuşma yapan 4. Cumhurbaşkanı oldu

İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 91. kuruluş coşkusunu, heyecanını, gurur ve iftiharını 77 milyonun hep birlikte idrak ettiğini söyledi. 

Türkiye'yi 91 yıllık süreçte her alanda büyütmek için yoğun bir mücadele verdiklerini, bu kutlu mücadelede çok önemli başarılar elde ettiklerini ve "Türkiye Cumhuriyeti'nin, aziz milletimiz için olduğu kadar dünyanın mazlum ve mağdurları için de bir umut ışığı olarak doğduğunu" ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "91 yılın ardından geldiğimiz noktada ekonomisiyle göz kamaştıran, demokrasisi her geçen gün ileri standartlara kavuşan, milli birlik ve kardeşliğini her türlü engel ve saldırıya rağmen en güçlü şekilde yücelten bir Cumhuriyetimiz var. Dahası kurulduğu ilk gün olduğu gibi bugün de dünyanın her yerindeki mazlumlar, mağdurlar ve muhtaçlar için yegane umut olma özelliğini en güçlü şekilde koruyan, umutlara karşılık bulmanın asil mücadelesini veren bir Cumhuriyetimiz var" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kuruluşunun 91. yıl dönümünde bir kez daha altını kalın çizgilerle çizerek ifade etmek isterim ki; Türkiye Cumhuriyeti milletimizin ortak eseridir, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti cumhurun tamamının yani istisnasız 77 milyonun cumhuriyetidir, 77 milyonun her bir ferdi bilaistisna bu Cumhuriyetin öz evladıdır, bu Cumhuriyetin eşit derecede sahibidir. Rabbimize sonsuz şükürler olsun ki bugün ulaştığımız seviyede Cumhuriyet, tüm etnik kökenlere, inançlara, dillere, kültürlere eşit mesafede duran bir yapıya kavuşmuş, yani kendi özüyle, ruhuyla gerçek manasıyla yeniden buluşmuştur. Devlet ile millet, cumhur ile cumhuriyet bugün daha büyük bir muhabbetle kucaklaşmış eski acılar, kırgınlıklar, dargınlıklar tedavi ve telafi yoluna girmiştir. İşte bu dayanışma ve kardeşlik ruhuyla geleceği inşa etmeyi sürdüreceğiz.

İnşallah 9 yıl sonra Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü yeni ve büyük kazanımlarla daha büyük bir coşku ve heyecanla idrak edeceğiz. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Cumhuriyetimizin sağlam temellerini atan herkese, TBMM'ne, aziz şehitlerimiz ve gazilerimize milletçe bir kez daha minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Cumhuriyetimizi daha da büyüteceğimize, yücelteceğimize, onu insanlığın bir umut kaynağı olarak muhafaza edeceğimize dair tüm şehitlerimize buradan bir kez daha söz veriyoruz."

Ermenek'teki faciaya değindi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden kazasını da anımsatarak, "Karaman'da yaşanan acı maden faciası sebebiyle üzüntümüz büyük. Umudumuzu hala kesmiş, bitirmiş değiliz" dedi. Şu anda bazı bakanların bölgede bulunduğunu, törenlerin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kendisinin de bölgeye gideceğini bildiren Erdoğan, "Temennimiz odur ki 18 kardeşimize  kavuşalım, son ana kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Bu yıl Cumhuriyet Resepsiyonunu yapmıyoruz"

Ermenek'teki maden kazası nedeniyle bu akşam düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Cumhuriyet Resepsiyonu'nun iptal edildiğini belirten Erdoğan, "Bu olaydan sonra bizim böyle bir resepsiyonu yapmanın doğru olmayacağı kararını verdik ve bu yıl Cumhuriyet Resepsiyonunu yapmıyoruz. Aziz milletim, sevgili vatandaşlarım Cumhuriyet Bayramı hepinize, hepimize kutlu olsun diyorum" diyerek konuşmasını bitirdi. 

 

Etiketler