15 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkeyi, bu milleti bölemeyecekler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkeyi, bu milleti bölemeyecekler. Büyük bir gayretle bu yola devam edeceğiz. " dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu ülkeyi, bu milleti bölemeyecekler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amasya'da partisince Yavuz Selim Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

'10,2 katrilyon tutarında yatırım yaptık'

Amasya'da Valilik de yapan Ziya Paşa'nın, "Düşmanlara ahbabını zemm oldu zerafet/ Dildardan ağyara şikayet yeni çıktı/Sadıkları tahkir ile red kaide oldu/Hırsızlara ikramü inayet yeni çıktı/Hak söyleyen evvel dahi menfur idi gerçi/ Hainlere amma ki riayet yeni çıktı." dizelerini okuyan Erdoğan, vatandaşlara, "Ülkesine ve milletine sadakatle hizmet edenlerin yanında yer alanlara, 31 Mart'ta Amasya'nın söyleyecek bir çift sözü var mı? Ülkesini yabancılara şikayet edenlere, değerleri ve tarihi üzerinden milletini aşağılayanlara 31 Mart'ta Amasya'nın verecek bir mesajı var mı? Doğruları söylediğiniz için bize saldıranlara 31 Mart'ta Amasya'nın şöyle sağlamından bir Osmanlı tokadını sandıkta vuracak azmi var mı?" diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "17 senedir ne yaptınız?" sözlerini hatırlatan Erdoğan, "Şimdi size ekranda gösterdiğim sadece Amasya'ya yaptıklarımızın bir kısmı, Türkiye'ye değil. Bay Kemal, senin bunlardan haberin var mı? Biz 17 yılda Amasya'ya sadece 10,2 katrilyon tutarında yatırım yaptık." diye konuştu.

Erdoğan, bin 239 yeni derslik inşaa ettiklerini ve bugün 18 bin öğrenciye, 591 öğretim üyesine sahip Amasya Üniversitesi'ni de şehre kazandırdıklarını belirterek, bu yıl içinde Merzifon ve Gümüşhacıköy'de 300'er kişilik yüksek öğrenim yurtları ile bir kaç yıla kadar da 750 kişilik bir yüksek öğrenim yurdunu daha açacaklarını bildirdi.

Amasya, Merzifon ve Suluova'ya gençlik merkezleri ile kente 2 bin 500 kişilik spor salonu inşa ettiklerini de anlatan Erdoğan, Merzifon'a yapılacak spor salonu ihalesinin ise devam ettiğini söyledi.

Amasya'ya Sofular Millet Bahçesini kazandırmak için çalışmaları başlattıkları bilgisini de paylaşan Erdoğan, "Amasyalı ihtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarımıza, engellilerimize toplam 826 trilyon tutarında sosyal yardım yaptık." dedi.

Erdoğan, 300 yataklı Amasya Devlet Hastanesi ve 150 yataklı Merzifon Karamustafa Paşa Devlet Hastanesi'nin de aralarında olduğu 10 hastane ile toplam 19 tesisi şehre kazandırdıklarını vurguladı.

Sağlıkta yapılan diğer yatırımlara ilişkin de bilgi veren Erdoğan, "Şimdi buradan bir müjde veriyorum; Amasya'ya şehir hastanesi standartlarında 600 yataklı bir devlet hastanesi yapacağız. İnşallah en kısa sürede gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlayıp, bu hastanenin inşaatına başlayacağız. Ayrıca Amasya'ya kazandıracağımız 12 sağlık tesisimiz de proje ve ihale aşamasındadır." diye konutu.

Amasya'da 4 bin 839 konut projesini hayata geçirdiklerini de anımsatan Erdoğan, İmar Barışı'yla da 39 bin vatandaşın sıkıntısını çözdüklerini söyledi.

Ulaşımda yapılan yatırımlara da değinen Erdoğan, kentte 29 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol uzunluğunu 252 kilometreye ulaştırdıklarını belirtti.

Amasya'da 5 tünel yaptıklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu ne demek biliyor musunuz? Biz Ferhat'ız, Şirin burada. Dağları deldik, Şirin'e ulaştık. Yapımı devam eden Merzifon Havaalanı yolunu ve Amasya- Erbaa ayrımı- Reşadiye yolundaki çalışmaları bu yıl, Amasya çevre yolunu ve Ladik-Taşova yolunu ise seneye tamamlıyoruz. Köprüleri ve köprülü kavşağıyla birlikte Merzifon- Çorum ayrımı, Mecitözü-Amasya-Turhal ayrımı yolunu ve Amasya- Turhal -Tokat yolunu da bir sonraki yıl bitiriyoruz. Çarşamba -Ayvacık -Taşova yolunu 2023 yılına kadar bitiriyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Samsun- Amasya- Çorum- Kırıkkale hızlı tren projesinin 3 kesim halinde etüt çalışmalarının da devam ettiğini dile getirerek, "Bu hızlı tren hattıyla Amasya bir taraftan Karadeniz'e, bir taraftan da İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'ne bağlanacak. Ayrıca Yerköy-Kırşehir- Aksaray- Ulukışla demiryolu projesinin tamamlanmasıyla Samsun- Mersin limanları arası demiryolu bağlantısı sağlanarak, kuzeyden güneye kısa sürede ulaşılmış olacak." diye konuştu.

Merzifon Havalimanı'na terminal binasını kazandırarak modernize ettiklerini de aktaran Erdoğan, "Havaalanımızın yolcu trafiği geçtiğimiz yıl 183 bine ulaştı." dedi.

Çiftçilere destekleme ödemesi

Amasya'ya 3 baraj ve gölet yaptıklarını, 5 barajın daha inşasının devam ettiğini belirten Erdoğan, Amasya'nın en önemli projelerinden biri olan Aydınca Barajı ile 33 bin dekar araziyi sulayacaklarını söyledi.

Barajla yeraltı suyunun kullanımının azalacağını, borulu şebeke vasıtasıyla da cazibe sulaması yoluyla ülke ekonomisine büyük katkıda bulunulacağını ifade eden Erdoğan, tamamladıkları sulama tesisleriyle toplam 122 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını kaydetti. Erdoğan, inşaatı devam eden sulama tesisleriyle de 65 bin dekar zirai araziyi daha sulamaya açacaklarını bildirdi.

Erdoğan, son 17 yılda Amasya'da tamamladıkları 65 dere ıslahıyla, 82 yerleşim yeri ve zirai arazileri taşkın zararlarından koruduklarını, ayrıca 7 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Yeşilırmak'ı kauçuk bent ile şişirerek özellikle yaz aylarında su seviyesinin düşmesini engellediklerini belirten Erdoğan, böylece ırmakta her mevsimde sandallarla gezinti yapılmasını, 4 mevsim turizme hizmet verilebilmesini sağlamış olacaklarını bildirdi.

Erdoğan, ayrıca ırmağın üzerinde kurdukları hidroelektrik santralde enerji üretimine kasımda başlayacaklarını belirterek, Yeşilırmak'ın her iki yakasındaki rekreasyon alanlarının şehrin güzelliğine güzellik katacağını vurguladı.

Amasyalı çiftçilere son 17 yılda toplam 806 milyon lira tutarında tarımsal destek verdiklerine dikkati çeken Erdoğan, Türkiye genelinde bu yılın Ocak-Şubat döneminde çiftçilere 5 milyar liralık destekleme ödemesi yaptıklarını, Mart ayı içerisinde 3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi daha gerçekleştireceklerini bildirdi. Erdoğan, "Böylece yılın ilk 3 ayında çiftçilerimize 8 milyar 777 milyon liralık bir desteği sağlamış olacağız. Amasyalı çiftçilerimizde bu ödemelerden paylarına düşeni alıyor." dedi.

Erdoğan, Amasya'ya Suluova Organize Sanayi Bölgesi ve bir Ar-Ge merkezini kurduklarını kaydederek, "Merzifon Organize Sanayi Bölgemizi 42 hektar daha genişleterek 1000 kişilik yeni istihdam oluşturuyoruz. Amasyalı yatırımcılarımızı 2 katrilyon liralık yatırım teşvikiyle destekleyerek 7 bin kişilik ilave istihdam sağladık. Şehrimizdeki 19 bin iş yerimize toplam 427 trilyon liralık sosyal güvenlik kurumu prim teşviki verdik." dedi.

Amasya, Ziyaret, Merzifon, Suluova, Taşova ve Gümüşhacıköy'e doğal gazı getirdiklerini de belirten Erdoğan, "Helga, onda doğalgaz olacak da benim Fatma kardeşimde Hatçe kardeşimde, Ayşe kardeşimde niye olmasın? O çile devri eski Türkiye'de kaldı artık modern Türkiye, butona basacaksın bütün daire, apartman ısınacak, sıcak su anında gelecek. Bunları biz sağladık. Bay Kemal neredeydin sen, hangi dünyada yaşıyordun?" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Yeni Çeltek Kömür İşletmeleri'nin Amasya'nın önemli bir değeri olduğunu, buradaki kömür üretimini yeni bir işletmecilik anlayışıyla sürdürmekte kararlı olduklarını söyledi. Erdoğan, "Hem verimliliği artacak hem işçilerimizin haklarını koruyacak bir formülle Yeni Çeltek şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecektir." dedi.

Gelecek dönemde Amasya'yı daha büyük hizmetlerle buluşturacaklarını belirten Erdoğan, bunun için de 31 Mart'ta AK Parti'ye, merkez ve ilçe belediye başkan adaylarına güçlü bir destek beklediğini söyledi.

"Bu ülkeyi, bu milleti bölemeyecekler"

Büyük bir gayretle Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşma ihtimalinin içeride ve dışarıda birilerinin uykularını kaçırdığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu hedeflere ulaştığımızda ne uluslararası siyasette ne ekonomide bir daha ülkemizin önünü kesemeyeceklerini biliyorlar. Bu hedeflere ulaştığımızda ne terör örgütlerini ne diğer yapıları bir daha bize musallat edemeyeceklerini biliyorlar. Özellikle son 6 yılda büyük ve güçlü Türkiye yürüyüşümüzü engellemek için her yola başvurdular. Bir şey yapabildiler mi? Gabar'da inlerine girdik mi Cudi'de girdik mi Tendürek'te girdik mi Kandil'de girdik mi? Feto'cuları kovalayarak, Feto'cular şu anda bir kısmı cezaevlerinde biliyorsunuz dinleniyor. Kaçan kaçtı ama onlar kaçıyor, biz kovalıyoruz. Daha da kovalıyoruz. Çünkü bu ülkeyi, bu milleti bölemeyecekler. Büyük bir gayretle bu yola devam edeceğiz. Milletimizin feraseti ve kararlılığıyla hamdolsun hiçbiri de bunların bir şey başaramadı. Şimdi bunlar 31 Mart'ı fırsata dönüştürmeye çalışıyorlar. Ülkemizin istikrarına, güven ortamına, yatırımlarına, operasyonlarına engel olmak için ümitlerini nereye bağladılar? 31 Mart'a. Şimdi biz sandıklara hakim çıkacak mıyız? Sandıklara gitmeyen kardeşlerimi de sandığa götüreceksiniz. Aramızda ufak tefek pürüzler sebebiyle ayrılık gayrılık yok."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap