Cumhurbaşkanı Erdoğan Kavcıoğlu'nu kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu kabul etti. Görüşmenin ardından Merkez Bankası yönetimdeki bazı değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nu kabul etti.

Merkez Bankası'nda atama kararları Resmi Gazete'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun görüşmesinin ardından Merkez Bankası'nda bazı görev değişikliğiklerine dair atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile, Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen, Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı. Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na Taha Çakmak ve Para Politikası Kurulu Üyeliği’ne Yusuf Tuna atandı.

Cumhurbaşkanlığı Reuters'in haberini yalanlamıştı

Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yedi ay önce göreve getirdiği Şahap Kavcıoğlu'na güvenini kaybetme aşamasına geldiğini, son haftalarda iletişiminin de belirgin şekilde azaldığı iddia etmişti.

İsmini vermek istemeyen kaynaklara göre, Erdoğan'ın daha önce beklediği faiz indirimlerinin geçtiğimiz aya kadar yapılamamış olmasından hayal kırıklığı yaşadığı öne sürülmüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Reuters'ın haberinin sahte olduğunu belirterek, “Yalan haber”i sosyal medyanın sorunu zannediyorduk. Fakat görüyoruz ki artık ana akım medya da aynı meseleden muzdarip. Büyük medya kuruluşları bile bu tür yalanları kolayca dolaşıma sokabiliyor. Bu endişe verici bir durum. Her ikisi de yalan" ifadelerini kullanmıştı.

Reuters'ın iddiaları üzerine dolar/TL yükselişe geçmiş ve 9 TL'ye yaklaşmıştı. Dolar/TL yeni haftaya 9 TL'nin üzerinde kalarak devam etti, bugün ise bir rekor daha kırarak 9.10 TL'ye çıktı.

 

 

 

Etiketler