Cumhurbaşkanı Erdoğan MÜSİAD heyetini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MÜSİAD Genel Başkanı Olpak ve beraberindeki heyeti kabul etti

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak ve beraberindeki heyeti kabul etti. 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Huber Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile basına kapalı olarak gerçekleşen ve yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diledi. 

Seçim sonuçlarına saygılı olduklarını belirten Olpak, MÜSİAD'ın seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerini daha önce kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlattı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti, CHP, MHP ve HDP'den randevu talebinde bulunduklarını dile getiren Olpak, "Öncelikli randevu talebi, Cumhurbaşkanı tarafından bize verildi. Çarşamba günü de AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla görüşeceğiz. Diğer 3 siyasi partiden de randevu talebimiz var. Özel kalemlerimiz görüşüyorlar. Burada Sayın Cumhurbaşkanımıza, kendisinin yetkileri çerçevesi içerisinde hükümetin kurulması aşamasında etkin bir rolü olduğu için, MÜSİAD olarak kendi istişarelerimizden çıkan sonuçları ve iş aleminin beklentilerini ifade ettik" diye konuştu. 

Bir gazetecinin, "AK Parti-MHP" koalisyonunun kurulabileceğine yönelik değerlendirmeleriniz olmuştu" şeklindeki ifadesi üzerine Olpak, şunları söyledi:

"Bizim yazılı açıklamamızı, dikkat ederseniz, içerisinde herhangi bir parti adreslemesi yoktur ama yapmış olduğumuz Eskişehir başkanlar toplantısının akşamında bir canlı yayın içerisinde bu soru sorulmuştu. Orada verdiğimiz cevapta ortak kanaatin belirli bir yoğunluğunun AK Parti-MHP üzerinde olduğunu öncelikle söylemek isterim. Öncelikle görevin ve sorumluluğun Adalet ve Kalkınma Partisi'nde olduğunu, sonrasında belirli bir yoğunluğun AK Parti ile MHP, devamında AK Parti ile CHP, HDP ile de olabileceği şeklinde istişari görüşümüz oldu. Yazılı açıklamamızda böyle bir metne girmedik. Çünkü şunu da değerlendiriyoruz. Görüş ve beklentilerimizi ifade etmeliyiz. Siyasetin iç mekanizmalarına çok da müdahale eder konum içerisinde olmayı asla arzu etmedik. Bu kısa vadede kurulmasını beklediğimiz hükümetin programıyla ilgili beklentilerimizi söylemeyeceğimiz anlamına da gelmiyor." 

Nail Olpak, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan nasıl bir izlenim aldınız?" şeklindeki bir soru üzerine ise "Sayın Cumhurbaşkanı daha ziyade bizim değerlendirmemizi almak durumundaydı. O nokta içerisinde yılların bir siyasetçisi kimliğiyle, aynı zamanda bugün de cumhurun başkanı olduğu için üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceği şeklinde kanaatini aldık" şeklinde konuştu. 

Etiketler