Cumhurbaşkanına işten çıkarmaları engelleme yetkisi veren kanun kabul edildi

İşten çıkarmaları engelleyen düzenlemenin uygulamasının uzatılması için cumhurbaşkanına yetki veren kanun teklifi TBMM'de kabul edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstihdam piyasasında normalleşme sürecinin hızlandırılması, işten çıkarmaları engelleyen düzenlemenin ve kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılması için cumhurbaşkanına yetki veren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

TBMM tarafından Twitter'dan yapılan paylaşımda İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi için "Teklif kabul edilerek kanunlaştı" denildi.

AKP'li milletvekilleri tarafından TBMM'ye 14 Temmuz'da sunulan kanun COVID-19 salgını gerekçesiyle işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin uygulama süresini, her bir defada en fazla üçer ay olmak üzere 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatabilmesi için cumhurbaşkanına yetki veriliyor.

Teklif ile ayrıca iş akitlerinin hangi şartlarda feshedilebileceği de netleştirirliyor.

Teklif ile "ekonominin normalleşmeye başlaması ile birlikte işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesinin teşvik edilmesi" amaçlanıyor. Buna göre, haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesi halinde sigortalı ve işveren paylarının tamamı 31 Aralık 2020 tarihini geçmemek üzere üç ay süreyle İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak.

Teklifle, koronavirüs salgını gerekçesiyle cumhurbaşkanının kısa çalışma başvurusunu 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma yetkisi korunurken ilgili değişikliklerin sektörel olarak ayrı ayrı veya bir bütün olarak uzatılabilmesine de olanak tanıyor.

Teklif ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ile kamuya ait işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesine ilişkin hükmünün yürürlüğü de öteleneniyor.

Teklif ile ayrıca Soma'da 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden ocağı kazası sonrasında, kıdeme hak kazananan ancak tazminatlarını alamayanların tazminatlarının Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu tarafından ödenmesi de öngörülüyor.