19 °C

Cumhurbaşkanlığı için son karar mayısta verilecek

AK Parti Sözcüsü Çelik, cumhurbaşkanlığı seçimi ve "3 dönem kuralı" ile ilgili nihai kararların mayıs ayında yapılacak toplantılarda alınacağını bildirdi

Cumhurbaşkanlığı için son karar mayısta verilecek

ANKARA - AK Parti’den, parti genel merkezinde Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında milletvekilleri ile yapılan istişare toplantısına ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada toplantıda, 30 Mart yerel seçimlerinin geniş bir değerlendirilmesinin yapıldığını, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin grubunun eğiliminin dağıtılan anket forumları ile sorulduğunu ve 3 dönem kuralının konuşulduğu bildirdi. 
Hüseyin Çelik'in toplantı devam ederken yaptığı açıklaması şöyle: 

3 dönem kuralı masada

“Bu toplantıda, 30 Mart seçimlerinin geniş bir değerlendirmesi yapılmış, milletvekillerimiz seçim sonuçları ile ilgili görüş ve kanaatlerini söz alarak grubumuzla paylaşmışlardır. Toplantı gündeminde 10 Ağustos’ta ilk tur oylaması yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak grubumuzun eğilimi, dağıtılan anket formları ile sorulmuş, gerekli istişareler yapılmıştır. Toplantıda ele alınan bir diğer husus, tüzüğümüzde yer alan 3 dönem kuralı olmuştur. Bu konu ile ilgili bir değişiklik yapılıp yapılmaması gerektiği yine dağıtılan anket formlarıyla milletvekillerimize sorulmuştur. Her iki konu ile ilgili olarak doldurulan anket formları Genel Merkezimiz tarafından değerlendirilecektir. 

Gerek Cumhurbaşkanlığı seçimi, gerekse 3 dönem kuralı ile ilgili hususlar, 18 Nisan 2014 tarihinde yapılacak Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı, ardından Büyük Kongre delegeleri ile yapılacak bir toplantı ve Mayıs başında, daha sonra yeri belirlenecek olan 22. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda ele alınacak ve böylelikle nihai bir karara varılacaktır. 2002’deki 3 Kasım seçimlerinden sonra, Sayın Başbakanımızın milletvekili olmamasından dolayı, kimin başbakan olması gerektiğinden, 2007’de Cumhurbaşkanı adayının kim olması gerektiğine kadar birçok önemli husus, hep geniş çaplı istişare ve değerlendirmeler sonucu ortak akılla karara bağlanmıştır.”

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap