24 °C

Davutoğlu ve Şahenk, 'Woodrow Wilson Ödülü' alacak

ABD'li düşünce kuruluşu, 'kamu hizmeti' ve 'kurumsal sosyal sorumluluk' dallarında 'Türkiye'den iki önemli isme ödül verecek

Davutoğlu ve Şahenk, 'Woodrow Wilson Ödülü' alacak

WASHINGTON - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, "Woodrow Wilson Ödülü"ne layık görüldü.

ABD'deki düşünce kuruluşu Woodrow Wilson Center'dan yapılan açıklamaya göre, devlet, iş sektörü, bilim, sanat gibi birçok alanda uluslararası, ulusal ve yerel düzeyde, kendi dönemlerindeki sorunlarla yüzleşmede yardım, diyalog ile açıklığı kucaklayan liderlerin takdir edilmesini amaçlayan ödüller, bu kez Türkiye'nin iki önemli ismine verilecek. Buna göre, "kamu hizmeti" dalında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "kurumsal sosyal sorumluluk" dalında ise Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ödüle değer görüldü.

Bu arada Türkiye, bu ödüller için düzenlenecek törene de ilk kez ev sahipliği yapacak. Ödüller, 17 Hazirandaki törende sahiplerine sunulacak.

ABD'nin 28'inci başkanı Woodrow Wilson'ın adını taşıyan ve merkezi Washington'da bulunan düşünce kuruluşunun başkanı Lee Hamilton, Davutoğlu ve Şahenk'in çok sayıda ve önemli katkılarının bulunduğunu ve ödül için aradıkları özellikleri taşıdığını belirterek, "iki liderin böylesine bir ödülle onurlandırılacak olmasından büyük memnuniyet duyduğunu" kaydetti.

Türkiye'nin konumunu yükseltti

Açıklamada, Davutoğlu'nun, Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenmesinden bu yana, Türkiye'nin dış ilişkilerinin gelişimini hızlandırarak, uluslararası görüşmelerdeki konumunu yükselttiği belirtildi.

Davutoğlu'nun, Türkiye'nin dünyadaki ve bölgesindeki önemini artırdığı ve Türkiye'nin bölgesi ile ilişkilerini güçlendirmesini desteklediği ifade edilen açıklamada, Davutoğlu'nun "doğu ile batı geleneklerini kucaklamanın önemine dair keskin anlayışıyla birleşen başarılarının, ona hatırı sayılır ün kazandırdığına" işaret edildi.

Şahenk yenilikçi lider

Açıklamada, Şahenk'in de Doğuş Holding'i Türkiye'nin en başarılı şirketler topluluğundan biri yaptığı ve "yenilikçi lider" olarak, Türkiye'ye modern iş uygulamaları ve yönetim tarzlarının getirilmesinde ön saflarda yer aldığı ifade edildi.

Şahenk'in Türkiye'nin mali piyasasına "sigorta, kiralama, kredi kartındaki nakit para bonusları" gibi yeni konseptleri tanıttığı kaydedilen açıklamada, Şahenk'in Türkiye'deki yabancı yatırımlarının da güçlü destekçisi olduğu belirtildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap