22 °C

Davutoğlu'ndan Papa'ya tepki

Başbakan Davutoğlu, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelediği sözlerine karşılık, "Acıları tek taraflı okumak, sayın Papa'ya ve bulunduğu makama yakışmamıştır." ifadelerini kullandı

Davutoğlu'ndan Papa'ya tepki

Başbakan Davutoğlu, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco'nun 1915 olaylarını anmak için Vatikan'da düzenlediği ayinde, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermeni toplumuna karşı yapıldığı şeklindeki ifadelerine tepki gösterdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'un 1915 olayları konusunda Vatikan'daki Aziz Petrus Bazilikası'nda düzenlenen ayinde yaptığı konuşmanın hatırlatılması üzerine şunları kaydetti:

"Eğer dış faktörler olmamış olsaydı muhtemelen 1915 yılında yaşanan acı olaylar yaşanmayacaktı. Bu acıları tek taraflı olarak okumak, sadece insanoğlunun bir kısmının acılarına sahip çıkıp diğerinin acılarını örtmek, sayın Papa'ya ve bulunduğu makama yakışmamıştır. Acılar ve özellikle savaş dönemlerinde yaşanan acılar paylaşıldığı zaman, karşılıklı olarak bu acılar anlaşıldığı ve adil bir hafızayla bu acılara sahip çıkıldığı zaman, barış ortamı doğar."

Demirtaş'a "Ağrı" tepkisi

Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Ağrı'daki terör saldırısına yönelik iddialarının sorulması üzerine, "Çok açık bir şekilde söylüyorum, Sayın Demirtaş yalan söylüyor ve gerçekleri saptırıyor. Tam seçim ortamına Türkiye girmişken ve herkes seçim kampanyasına hazırlanırken, maalesef son derece provokatif ama bu provokasyon tamamıyla bölücü terör örgütünün taraflarından gelmiştir" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap