18 °C

DEAŞ, El Bab'tan çekiliyor

Bahreyn ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ'ın El Bab'tan çekilmeye başladığını söyledi.

DEAŞ, El Bab'tan çekiliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn'e ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Fırat Kalkanı harekatında gelinen noktayı değerlendiren Erdoğan, El Bab operasyonunun kısa süre içerisinde tamamlanabileceğini söyledi.

DEAŞ'ın El Bab'tan çekilmeye başladığını ifade eden Erdoğan, "Şu anda El-Bab, gerek bizim tarafımızdan, gerekse Özgür Suriye Ordusu tarafından dört bir yandan kuşatılmış vaziyette ve güçlerimiz Özgür Suriye Ordusu ile birlikte de merkeze inmiş vaziyette. Şu anda da merkeze girilmiş vaziyette. Merkeze de girilmesi hasebiyle artık DEAŞ güçleri tamamıyla El-Bab'ı terk etme süreci içerisine girdi. Öyle zannediyorum ki artık bundan sonrası an meselesidir" diye konuştu.

Türkiye'nin güvenli bölge talebini ABD başkanı Trump'a ilettiklerini ifade eden Erdoğan, "Hedef burada (Suriye), 4-5 bin kilometrekarelik bir terörden arındırılmış güvenli bölgedir. Bu güvenli bölgenin halliyle birlikte de hem Suriye'den göçü, ilticayı önlemek onlara orada yerleşim alanlarını temin etmek hem de bizim kamplarımızdaki insanları kendi topraklarına döndürmek. Tabii bunu yapabilmek için de onlara bizim oralarda adeta yeni şehirler kurmak gibi bir gayretimiz var. Ben bu düşüncelerimizi Sayın Trump ile de paylaştım, koalisyon güçleriyle başta Almanya olmak üzere onlarla da paylaştım" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap