10 °C

Deloitte'ten finans yöneticilerine CFO serisi

Deloitte Türkiye açıklamasına göre, CFO serisinin ilk yayını, finans yöneticilerinin görev tanımları ve farklı sektörlerdeki konumları hakkında değerlendirmeler içeriyor.

Deloitte'ten finans yöneticilerine CFO serisi

İSTANBUL- Deloitte Türkiye, finans yöneticileri için CFO serisinin ilk yayını olan "CFO Nedir? Ezberi bozuyoruz"u sundu.

Deloitte Türkiye açıklamasına göre, CFO serisinin ilk yayını, finans yöneticilerinin görev tanımları ve farklı sektörlerdeki konumları hakkında ayrıntılı değerlendirmeler içeriyor.

Deloitte CFO serisinin ilk yayınında Deloitte uzmanlarının saptamalarına göre, şirketlerde eşit ağırlıkta kullanılan "mali işler" veya "finans" isimleri aynı derecede yaygınlık gösteriyor.

"Mali İşler" terimi ile bazı kurumlarda sadece "muhasebe" faaliyetleri anlaşılırken, kamu sektörü söz konusu olduğunda genelde yönetici için "mali işler daire başkanı" sıfatı neredeyse tüm kamu kuruluşlarında "mali işler"in yanında bir de "idari işler" ifadesi yer alıyor. Kamuda bu çerçevede finans kelimesi ise kullanılmıyor.

Ayrıca idari ve mali işler tanımına; kamuya nispetle daha nadir ve eskisine göre daha az olsa da özel sektörde de rastlanıyor.

Banka ve diğer finans kurumlarında ise bu pozisyon, "genel müdür yardımcısı" unvanı ile konumlandırılmış durumda. Buna karşılık finans fonksiyonun tepe yöneticileri bizzat kendileri de dahil olmak üzere "CFO" kelimesini aynen kullanıyor. İş dünyasına yönelik yayınlar ve iletişim mecralarının da CFO unvanını benimsediği anlaşılıyor.

Deloitte Türkiye Danışmanlık Ortağı ve CFO Hizmetleri Lideri Cem Sezgin, konuya ilişkin değerlendirmesinde, piyasanın zorlu koşullarında şirketler için en kritik pozisyonlardan birini temsil eden CFO'nun, görev tanımı itibarıyla kurumda finans fonksiyonunu en üst düzeyde temsil eden ve tüm finans organizasyonu ve süreçlerinden sorumlu olan yönetici olarak tarif edilebileceğini belirtti.

Buna karşılık finanstan en üst düzeyde sorumlu CFO'nun yerine birçok şirkette farklı unvanlar kullanıldığına da dikkati çeken Sezgin, Deloitte CFO serisinin ilk yayınında bu konuya belli bir açıklık getirme çabası içinde olduklarını, kurumlarda paranın emanet edildiği bu kişilerin yetki ve sorumluluk alanları içinde karşılaştıkları ve çözmeleri gereken çok sayıda sorun bulunduğunun farkında olduklarını ifade etti.

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.