9 °C

Demirtaş: Sandık kurulması imkansız

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, seçim güvenliğine ilişkin yaptığı açıklamada "Bu koşullarda seçim yapılması imkansız" ifadesini kullandı.

Demirtaş: Sandık kurulması imkansız

Parlamento muhabirleriyle gerçekleştirdiği sohbet toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulununan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, seçim güvenliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bölgede incelemelerde bulunan milletvekillerinin "iyi şeyler söylemediğini" kaydeden Demirtaş, "Bu koşullarda seçim yapılması sandık kurulması imkansız. Doğuda seçim yapılacak tablo yok. Süreç böyle giderse sandık kurulamaz" diye konuştu.

Demirtaş, "Bölgedeki hava iyi değil" diyerek şöyle devam etti: "Türkiye'nin batısı bazı şeyleri duyuyor ama duydukları yüzde 10. Yüzde 90'ı ise duyulmuyor. Bölgenin pek çok noktasında ciddi ihlaller var. Eğer anketler AK Parti'yi düşük gösterirse seçimi erteleme yoluna gidebilirler kaygısını taşıyoruz. Eğer hükümet isterse 1 günde seçim güvenliğine ilişkin önlemler bu bölgelerde alınabilir."  

En ahlaksız savaş koşullarında bile...

PKK'nın son dönemde sağlık çalışanlarına yönelik eylemlerine de değinen Demirtaş, "Savaş ortamında herkes zarar görüyor ama doktorlara, hemşirelere, ambulanslara, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar asla kabul edilemez. Biz bunu lanetliyoruz. En ahlaksız savaş koşullarında bile bu durum kabul edilemez.  Bu bir kez daha gerçekleşmemeli" ifadelerini kullandı.

Öcalan'ın takvimi açıklamasına izin verilmedi

Demirtaş, çözüm sürecine yönelik değerlendirmesinde ise şu ifadeleri kullandı:
"Marangoz İmralı'ya gitti. Büyük bir masa yapıldı. Çay makineleri, kahve makineleri konulan bir oda yapıldı. Ama bu odaya ne biz gidebildik, ne heyet ne de devlet yetkilileri gidebildi. Eğer gidilebilseydi, toplantının başında Öcalan PKK'nın silah bırakmasına yönelik kongrenin takvimini açıklayacaktı. Ama buna izin verilmedi. Buna neden izin verilmediğini açıklamaları gerekiyor."

Kaynak: NTV

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.