”Diplomatik gücümüz tüm muhataplarımızca kabul görüyor”

Davutoğlu, New York'ta 60'dan fazla ikili ve 10'u aşkın da çok taraflı görüşme yaptığını söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

NEW YORK - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 64. dönem BM Genel Kurul toplantıları sırasında Türkiye'nin artan diplomatik gücünün görüştüğü tüm muhataplarınca kabul gördüğünü, bunun son derece önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Davutoğlu New York'taki son temasını tamamlamasının ardından Türkevi'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

New York'ta son derece yoğun bir hafta geçirdiklerini belirten Davutoğlu, 60'dan fazla ikili ve 10'u aşkın da çok taraflı görüşme yaptığını söyledi.

Davutoğlu şöyle konuştu:

"Bu görüşmeler Gine'den Sri Lanka'ya, Norveç'ten Yeni Zelanda'ya, Meksika'dan Özbekistan'a kadar, güneyden kuzeye, doğudan batıya çok geniş bir coğrafyaya yayılan görüşmelerdi. BM Genel Kurul toplantıları hem Genel Kurulun kendi gündemi bakımından önem taşıyor, hem de başka şartlarda görüşemeyeceğiniz çok uzak ülkelerin dışişleri bakanlarıyla görüşme imkanı veriyor. Bütün bu görüşmelerde müşahede ettiğim çok önemli gelişme Türkiye'nin artan diplomatik gücünün bütün muhataplarımızca kabul görmüş olması, çok sayıda görüşmenin aslında bizden talep edilmiş olması ve maalesef vakit yokluğundan gerçekleşememiş olması. Çok uzak bölgelerdeki krizlerle ilgili bile Türkiye'nin devreye girip pozitif katkı yapması talepleriyle de karşılaştık. Bu Türkiye'nin küresel alanda, BM Güvenlik Konseyi üyesi olmasından sonra gösterdiği performansla bu alanda ne kadar çok katkı yapacağının işareti. Ayrıca kendi yakın bölgemizle ilgili, Balkanlarla, Orta Doğu'yla, Kafkaslar'la, Orta Asya ile de ilgili de önemli görüşmeler yaptık. Son derece verimli bir haftanın sonrasında ülkemize geri döneceğiz."

Özbek bakanla görüşme

Davutoğlu bugün Özbekistan Dışişleri Bakanı Vladimir Norov ile görüşmesine yönelik bir soru üzerine ise, Özbek Bakanla bugün uzun bir görüşme yaptıklarını belirtti.

Orta Asya siyasetinin Türkiye'nin dış politikasının en önemli ana unsurlarından olduğunu anlatan Davutoğlu, Özbekistan'ın Orta Asya'nın en güçlü, en önemli ülkelerinden biri olduğunu vurguladı. Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin Özbekistan'ın bağımsızlığı sonrasında hemen Türkiye'nin Özbekistan'ı tanımasıyla birlikte hızla geliştiğini, ancak son yıllarda ilişkilerde biraz durağanlık olduğunu kaydeden Davutoğlu, Özbek Bakanla bugün çok verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Görüşmede sadece ikili ilişkileri değil, Asya dengeleri, Asya stratejileri de dahil pek çok konuyu ele aldıklarını bildiren Davutoğlu, Özbek bakanla fikir birliği oluştuğunu söyledi. Özbek Bakanın Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütüne gözlemci üye olması konusunda tam destek vereceğini de ifade ettiğini bildiren Davutoğlu, Özbekistan'ın Şanghay İşbirliği Örgütünün dönem başkanı olduğunu hatırlattı.

Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Güçlü ve müreffeh bir Özbekistan'ın hem kardeş ve dost bir ülke olmak bakımından hem de Asya dengeleri açısından ve uluslararası ilişkiler açısından çok önemli olduğunu, Türkiye'nin Özbekistan'ın istikrarına, refahına büyük önem verdiğini bir kez daha teyit ettik. Her zaman Türkiye ile Özbekistan arasında çok yakın bir dostluk ilişkisinin olacağını, bundan sonra da hem bölgesel gelişmelerde hem de küresel ve uluslararası dengelerde Türkiye'nin Özbekistan'a olan desteğinin süreceğini teyit ettik. Türkiye Orta Asya'da bütün bu gelişmeleri yakınen takip ediyor, Özbekistan Afganistan'a olan komşu ilişkisi bakımından da bizim için büyük önem taşıyor. Biz bundan sonra da Özbek meslektaşımla daha sık görüşmeye, önümüzdeki dosyaları daha sık gözden geçirmeye karar verdik. En kısa zamanda da karşılıklı ziyaretlerde bulunacağız, bu bir açıdan Türk-Özbek ilişkilerinin yeni bir ivme kazanması açısından çok faydalı bir görüşme oldu. İnşallah bundan sonra gelişmeleri birlikte takip edeceğiz."

Davutoğlu, daha sonra kendisini New York'ta bu yoğun gündemde takip eden basın mensuplarına da teşekkür etti ve gazetecilerle Türkevinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Davutoğlu Türkevi'nden ayrılırken Türkiye'ye gitmek isteyen Amerikalı bir bayanla da sohbet etti ve Türk vatandaşlarla da Türkevi'nin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Davutoğlu ve beraberindekiler daha sonra New Jersey'deki Teterboro Havaalanı'ndan Türkiye'ye hareket etti.

Bakanın bugünkü temasları

Bakan Davutoğlu gün içindeki temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes ile de görüştü. Edinilen bilgiye göre görüşmede Holmes Türkiye'nin pek çok ülkeye yaptığı yardımların kendilerini memnun ettiğini belirtti.

Davutoğlu'nun BM'nin eski insan hakları yüksek temsilcisi ve Uluslararası Kriz Grubu'nun (ICG) Başkanı Louise Arbour'u kabulünde ise Kıbrıs konusunun da ele alındığı belirtildi.

Bakan Davutoğlu New York'tan ayrılmadan önce son olarak ise ABD'deki "American Jewish Committee" isimli Musevi kuruluşu temsilcilerini kabul etti.