Dışişleri: Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna saldırıyı en sert şekilde kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı tarafından, sabah saatlerinde Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna bir saldırı gerçekleştirildiği belirtilerek, "Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı en sert şekilde kınıyor, sorumluların biran önce adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz." açıklaması yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, bu sabah saatlerinde Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna yönelik bir saldırı gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, "Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı en sert şekilde kınıyor ve sorumluların biran önce adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Irak makamlarını diplomatik ve konsüler temsilcilikleri koruma sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Saldırının BM Güvenlik Konseyinde Irak'ın çağrısıyla düzenlenen toplantı sırasında gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizin haksız şekilde itham edilerek hedef gösterildiği bir dönemde, Irak makamlarının çağrısı üzerine düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında bu saldırının gerçekleşmiş olması da vahim ve düşündürücüdür."

Açıklamada "Bu vesileyle Irak makamlarına, terörle mücadeleye odaklanmaları ve toprakları üzerinden komşu ülkelere ve diplomatik temsilciliklere tehdit oluşturan terör mevcudiyetlerine son vermeleri çağrımızı bir kez daha yineliyoruz." değerlendirmesi yapıldı.