6 °C

Dışişleri'nden Çanakkale açıklaması

Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl dönümü etkinlikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde bugün ve yarın İstanbul ve Çanakkale’de gerçekleştirilecek

Dışişleri'nden Çanakkale açıklaması

Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl dönümü anma etkinlikleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde bugün ve yarın İstanbul ve Çanakkale’de gerçekleştirilecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, I. Dünya Savaşı’nın 100. yıl dönümünün anılması amacıyla, savaşa katılmış diğer ülkelerde de 2014 yılından bu yana çeşitli anma törenleri yapıldığı vurgulandı.

"Bu nedenle, Çanakkale’deki anma törenlerine yönelik davetimiz, bu sene sadece Çanakkale Savaşları’nda yer alan ülkelerle sınırlı tutulmamış, Birinci Dünya Savaşı’nın diğer cephelerinde yer almış ülkeler ile küresel barışa katkıda bulunan uluslararası örgütlere de davet gönderilmiştir" denilen açıklamada, yüze yakın ülke ve uluslararası örgüt temsilcisinin katılacağı anma etkinliklerinin, “savaştan doğan barış” teması temelinde şekillendirildiği ve bu çerçevede, anma törenleri kapsamında İstanbul’da Barış Zirvesi düzenlendiğinin altı çizildi.

Zirvenin, uluslararası alanda tanınmış bir akademisyen grubu ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’nin Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarını değerlendireceği panel, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Irak Cumhurbaşkanı, Avustralya ve Yeni Zelanda Başbakanlarının katılacağı Yüksek Düzeyli Oturum ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hitabından oluşacağı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Besteci Can Atilla’nın 57. Alay anısına bestelediği Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıl Dönümü Senfonisi’nin dünya prömiyeri de bu vesileyle gerçekleştirilecektir. 23 Nisan günü programı, Sayın Cumhurbaşkanımızın konuk heyetlere vereceği akşam yemeğiyle son bulacaktır.

İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak zirve toplantısıyla eş zamanlı olarak, Çanakkale dahil Birinci Dünya Savaşı’nın farklı cephelerinden fotoğrafların sergileneceği fotoğraf sergisi düzenlenecektir. Ayrıca, 15 çağdaş Türk sanatçısının Çanakkale Savaşları için özel olarak hazırladıkları ve ilk defa Barış Zirvesi’nde sergilenecek tablolardan oluşacak sergi de İstanbul Kongre Merkezi’nde açılacaktır." 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.