9 °C

Dışişleri'nden Kerkük açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Kerkük Vilayet Meclisi'nde bugün gerçekleştirilen oylama ile şehirde Irak bayrağıyla birlikte IKYB bayrağının da tüm resmi alanlarda kullanılmasını doğru bulmadıklarını ve endişeyle karşıladıklarını belirtti.

Dışişleri'nden Kerkük açıklaması

Irak'ın Kerkük ilindeki Vilayet Meclisi'nde gerçekleştirilen oylama sonucuna göre Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı vilayetteki tüm resmi dairelerde Irak bayrağıyla birlikte asılacak.

Dışişleri Bakanlığı, Kerkük Vilayet Meclisi'nde bugün alınan karara ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlık'tan yapılan açıklama şöyle:

IKBY bayrağının vilayetteki tüm resmi dairelerde Irak bayrağıyla birlikte asılmasına ilişkin kararın kabul edilmesini doğru bulmuyor ve endişeyle karşılıyoruz. Vilayet Meclisi'nin Türkmen ve Arap üyelerinin boykot ettikleri oylamada alınan kararı doğrudan Kerkük'ün ihtilaflı statüsüyle ilgili ve Irak anayasasına aykırı tek taraflı bir tasarruf olarak değerlendiriyoruz.

Farklı kimliklere mensup Irak vatandaşlarının ortak varlığı olan Kerkük'ün statüsüyle ilgili tek taraflı adımlarda ısrarcı olunması uzlaşı, diyalog ve anayasal süreçlere bağlılık kavramlarına zarar verecektir. Bu tür yaklaşımlar, ülkede kalıcı güvenlik ve istikrar çabalarını da olumsuz etkileyecektir. Irak'ın geçmekte olduğu kritik süreçte ilgili tüm tarafların sağduyu, sorumluluk ve itidal içinde hareket etmesi gerekmektedir."

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.