16 °C

Dışişleri'nden YPG açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin, Menbiç operasyonun ardından herhangi bir PYD/YPG unsurunun Fırat Nehri'nin batısında kalmayacağı yolundaki taahhüdünün gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi

Dışişleri'nden YPG açıklaması

Dışişleri Bakanlığından, "ABD'nin tarafımıza ilettiği, Menbiç operasyonun ardından herhangi bir PYD/YPG unsurunun Fırat Nehri'nin batısında kalmayacağı yolundaki taahhüdünün bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz." açıklaması yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD Savunma Bakanı, Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Beyaz Saray Sözcüsü ve IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi'nin Fırat Kalkanı harekatına yönelik kamuoyuna yansıyan beyanlarına ilişkin soruyu yanıtladı. 

Fırat Kalkanı harekatının amacının belli olduğuna işaret eden Bilgiç, "Harekat, uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı ilkesi çerçevesinde, oradaki terör belası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını rahatsız etmeyecek noktaya geriletilinceye kadar sürecektir." dedi. 

Bilgiç, "Müttefikimiz ABD’nin, Menbiç şehir merkezine yönelik haziran ayında başlayan ve şehrin DAEŞ’tan arındırılması suretiyle tamamlanmış bulunan operasyon öncesinde tarafımıza ilettiği, herhangi bir PYD/YPGnsurunun operasyonun ardından Fırat Nehri'nin batısında kalmayacağı yolundaki taahhüdünün bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz." diye konuştu.

"ABD'nin Ankara Büyükelçisi nezdinde girişim yapıldı"

ABD’li yetkililerin Fırat Kalkanı harekatının kapsam ve hedefleri konusundaki beyanları üzerine ABD’nin Ankara Büyükelçisi nezdinde üst düzeyde gerekli girişimin yapıldığını da bildiren Bilgiç, bu tarz beyanların hiçbir şekilde kabul edilemez bulunduğunu ve müttefiklik hukukuyla bağdaşmadığının vurgulandığını kaydetti. 

ABD: IŞİD'in olmadığı bölgelerdeki çatışmalar kabul edilemez

ABD Savunma Bakanlığı, önceki gün yaptığı açıklamada IŞİD'in olmadığı bölgelerdeki çatışmaların kabul edilemez ve bunun derin bir endişe kaynağı olduğunu ifade etmişti. 

Dün ise ABD'nin Ortadoğu ve Orta Asya'daki kuvvetlerinin komutanı olan General Votel, Cerablus'taki Fırat Kalkanı Harekatı hakkında, Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelesinin uluslararası koalisyona çok yardımcı olduğunu belirterek, "Görmeyi istediğimiz şey, ortaklarımızın ve güçlerimizin hepsinin şu anda IŞİD'e karşı odaklanması." dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap