9 °C

Dolar, 3 liranın altında kaldı

Dolar/TL, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine paralel sınırlı yükselse de 3 seviyesinin altında seyrini sürdürüyor.

Dolar, 3 liranın altında kaldı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışlarının kısa vadede olmayacağı izlenimi ile dolarda küresel bazda yaşanan değer kaybı dolar/TL'yi 3 seviyesinin altında tutmaya devam ediyor.

Kur bugün her ne kadar gelişmekte olan para birimleri gibi dolar karşısında bir miktar değer kaybetse de, psikolojik bir seviye olarak görülen 3'ün altında günü tamamlamaya hazırlanıyor.

Darbe girişimi, olağanüstü hal (OHAL) ilanı, S&P'nin kredi notu indirimi ve indirimlerin devam edebileceği endişeleriyle bir süredir sert satış baskısı altında kalan kur, geçen hafta itibarıyla tepki alımları, küresel bazda doların değer kaybı ve yeni pozisyonla yönünü aşağı çevirdi.

Dolar/TL darbe girişimi sonrası 3.0970 ile tarihi zirveyi görürken, 15 Temmuz Cuma günü darbe girişimi öncesi kapanış seviyesine göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 6.7'ye ulaşmıştı. Şu anda ise bu kayıp yüzde 3'ün hemen üzerinde seyrediyor.

Bu sabah güne 2.99'un hemen altında başlayan dolar/TL, piyasaların kapanış saatleri itibariyle 2.9922/2.9930 seviyesinde işlem görüyor.

Bu sabah güne 3.16 civarında başlayan sepet bazında TL aynı saatte 3.1669/3.1680, 3.3350 civarında başlayan euro/TL ise 3.3415/3.3430 seviyesinde bulunuyor.

Moody's ve tarım dışı istihdam bekleniyor

Bankacılara göre darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu indirim için gözden geçirmeye alan Moody's'in 5 Ağustos'taki kredi notu olası gözden geçirmesi ve ABD'de Cuma günü açıklanacak olan tarımdışı istihdam verileri haftanın iki yön belirleyici gelişmesi olacak.

Tahvil bono piyasasında ise 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.76 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 9.67 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.65, valörde son işlem yüzde 9.72 oldu.

İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.24 seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.19 seviyesindeydi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap